Mogelijk 700 boeren raken ongebruikte stikstofruimte vanaf 1 juli kwijt

Vanaf 1 juli begint de provincie met het intrekken van ongebruikte stikstofruimte in vergunningen. De hoeveelheid stikstofruimte in een vergunning bepaalt hoeveel stikstof van een bedrijf neer mag komen in kwetsbare natuurgebieden. Veehouders die drie jaar of langer niet (meer) actief zijn of geen gebruik hebben gemaakt van de toestemming om een nieuwe stal te bouwen, maken geen gebruik van de stikstofruimte in hun vergunning en kunnen deze dus kwijtraken. De provincie doet dit om te voorkomen dat slapende stikstofruimte alsnog wordt benut en zo schade aan de natuur veroorzaakt.
Daarnaast pakt de provincie de grote industriële uitstoters in Brabant aan met een maatwerkaanpak. Voor de industrie geldt dat stikstofruimte vijf jaar onbenut moet zijn voordat deze kan worden ingetrokken. Er is gekozen voor maatwerk, vanwege de verschillen in de manier waarop grote bedrijven werken.
Voor boeren geldt dit niet, omdat zij grotendeels op dezelfde manier werken. In totaal gaat het om 500 tot 700 mogelijke veehouders. Daarvan hebben er 200 tot 300 een slapende vergunning en 300 tot 400 een ongebouwde stal. Het intrekkingsbeleid geldt niet voor boeren met een actief bedrijf die minder dieren houden dan hun vergunning toestaat.
Het gaat slecht met de natuurHet voorkomen van nieuwe stikstofuitstoot is nodig, omdat het slecht gaat met kwetsbare natuurgebieden. Dit komt onder meer doordat er te veel stikstof in die natuur terechtkomt. Daarom moet de uitstoot in Brabant drastisch omlaag en moet de natuur kunnen herstellen.
Om die reden is het al lange tijd vrijwel onmogelijk om een vergunning te krijgen voor projecten waarbij stikstof in kwetsbare natuur terechtkomt. Denk aan het uitbreiden van veehouderijen, maar ook aan het bouwen van huizen en de aanleg van wegen en andere infrastructuur.
De provincie kiest ervoor om stikstofruimte die niet in gebruik is, in te trekken om erger te voorkomen. Bijvoorbeeld dat volledige vergunningen van actieve bedrijven worden vernietigd. De afgelopen jaren zette de rechter regelmatig een streep door stikstofvergunningen van bedrijven. Wanneer dat gebeurt, heeft de provincie geen controle over welke bedrijven en projecten worden geraakt.
Snel bouwen?Anderhalf jaar geleden werd de maatregel al aangekondigd. Dat moest volgens de wet, zodat ondernemers nog genoeg tijd hadden om hun stikstofruimte in gebruik te nemen, bijvoorbeeld door een nieuwe stal te bouwen. Het effect hiervan had kunnen zijn dat bedrijven snel, zolang het nog kon, gingen bouwen of uitbreiden.
Die vrees had de provincie niet. Waarom zou een bedrijf de ruimte ineens wel in gebruik nemen na die jarenlang te hebben laten liggen, was de redenering. Ongetwijfeld zullen enkele bedrijven dit wél hebben gedaan, maar de impact daarvan zal uiteindelijk meevallen, zo schatte de provincie in november 2024 in.
Niet meteen intrekkenHet intrekken van vergunningen begint niet direct op 1 juli. Voordat slapende stikstofruimte wordt ingenomen, moet eerst worden vastgesteld of een bedrijf daadwerkelijk niet (meer) actief is of dat een stal niet is gebouwd. Pas na een procedure met de mogelijkheid tot inspraak kan een besluit worden genomen.

Deel dit topic

Reacties

Als dat over heel Nederland is vallen de aantallen me nog mee
+1
@weurding Gaat over Blabant, stukkie wel lezen he..😉
+1
@labella

Klopt maar gaat wel in heel Nederland realiteit worden.
+1
@Twentsch Land Dat vrees ik ook.
@labelladit lijkt mij het minst erg, niet benutten van stiksof en niet gebouwd binnen 3 jaar is foetsie, volkomen mee eens ,
aldert (@aldert)
@labella Blablabant ?
+1
@labella dat had ik deels😁
@labella
Quote:
Blabant

😁
+3
Jan-T (@Jan-T)
Het gaat slecht met de natuur word er geschreven.
En als je staatbos beheer vraagt dan is er geen geld voor onderhoud.
Dan blijft het toch slecht met de natuur gaan.

Natuur uitbreiding is geen herstel van de natuur maar dat is meer natuur maken wat vervolgens het probleem 200% vergroot, in plaatst van verminderd??.
+1
Allemaal blabla voor de bühne.
Er is geen bouwproject wat door stikstof stil ligt, geen weg wat niet aangelegd of onderhouden word en zelfs geen stal die niet vergund word door stikstof.
Is gewoon opschonen van de stilstofruimte. Niks meer en nils minder.
ted9 (@ted9)
@Boertjebastiaan Een bouwvergunning van de gemeente is iets anders dan een vergunning op het gebied van stikstof bij de provincie.
@Boertjebastiaan A58 ligt toch stil vooral door Stikstof. In Brabant kan je niet handelen in stikstofruimte dus geen uitbreiding van stal mogelijk hoor.
+1
BertK (@BertK)
Latente ruimte verkopen zal ook niet meevallen. Dus wat doe je dan nu?

Volzetten die hap, dan maar 100% overbezetting, met weiden kan dat zat.

Niks doen is geen optie.
@BertK Moet er wel iets staan om vol te zetten, bij de provincie in Brabant lopen nog zo ver achter met vergunningen betreft wat actuele is, dat 700 nog meevalt.
Hier in ons dorp zijn er waar nog een vergunning is en al meer dan 40 geen koe meer te bekennen is.
BertK (@BertK)
@Cowboy3 Wat vind je daarvan, 40 jaar rechten hebben en niks mee doen?

Zowel overheid als ex-boer laten kansen liggen?
+1
@BertK
het enige wat deze voornemens van de provincie bewerkstelligt is dat er wel weer dieren in komen.
Het beste dat ze kunnen wensen is onbenutte vergunningen, de rest zorgt enkel voor emissie en depositietoename. Ook als die boer zijn vergunning verkoopt middels extern salderen of iemand zijn stal huurt of zelf vol zet.

Netto rendement van dit gedachtenspinsel is 0,0 of zelfs negatief.
oubi (@oubi)
@Noorderling meer vee is meer rechten nodig is op een andere plek minder vee.

« Terug naar discussielijst

Deel ook jouw kennis en inzicht

Hebben de thema's controle , stikstof , brabant , uitstoot , veehouders , natuurgebieden , vergunning , stikstofruimte , stikstofuitstoot en bouwen geen geheimen voor jou? Dan kunnen we jouw kennis en inzicht goed gebruiken! Of je nu actief bijdraagt door foto's, video's, topics of reacties te plaatsen, of je zorgt er middels de stemknoppen voor dat de beste reactie naar boven borrelt.. Jouw kennis en inzicht m.b.t. de melkveehouderij kunnen deze site nét dat beetje beter maken. Maak ook een (gratis) account aan!

REACTIES
17
DEELNEMERS
14
WEERGAVES
4.732