Voerkosten berekenen

Hoi hoi, ik ben niet helemaal van de cijfertjes, maar ik wil ook zelf een voerkosten berekening maken. Iemand die kan uitleggen hoe hij dat dat doet? Weet wel de berekening, maar vind kosten van eigen ruwvoer lastig in te schatten, etc

Deel dit topic

Reacties

Nick83 (@Nick83)
Je moet niet "schatten". Want dan krijg je een cijfer wat weinig waarde heeft en niet te vergelijken is met andere bedrijven. Want andere boeren schatten weer op een andere manier,

Gebruik gewoon de actuele kosten. Loonwerkkosten, diesel, bemestingskosten, enzo. Dan krijg je een cijfer waar je iets mee kunt.
+2
@Nick83 hoe ver neem je land kosten mee? Pacht of rente en aflossing? En als je geen financiering op het land hebt is t gratis?
Nick83 (@Nick83)
@RaHeados niet meenemen. Want anders krijg je inderdaad een cijfer wat niet te vergelijken is. Iedereen waardeert zn land op een andere manier.
+4
Achso (@Achso)
@Nick83 dus de grootste kostenpost niet meerekenen.. Interessant
+1
Nick83 (@Nick83)
@Achso tja... wat wil je dan? De 1 rekent niks mee omdat die het land 30 jaar geleden al zowat gratis van vader en moeder gekregen heeft. En de ander rekent alles mee omdat die zijn land 'gisteren' gekocht heeft. Dan krijg je 2 getallen die gigantisch ver bij elkaar vandaan liggen. Wat valt daar aan te vergelijken? Dit valt meer in de categorie 'open deuren in trappen' dan dat je serieus wat cijfers aan het vergelijken bent.
+3
Frans1 (@Frans1)
@Nick83
Quote:
... wat wil je dan? De 1 rekent niks mee omdat die het land 30 jaar geleden al zowat gratis van vader en moeder gekregen heeft. En de ander rekent alles mee omdat die zijn land 'gisteren' gekocht heeft. Dan krijg je 2 getallen die gigantisch ver bij elkaar vandaan liggen

Maar het zijn wel de werkelijke kosten, dat is de andere kant van het verhaal. Vergelijken met fictieve cijfers doe je de 1 tekort en de ander komt tekort onder aan de streep, dus ja, wat is dan correct
@Nick83 na 30 jaar zitten er niet veel kosten meer aan de grond
Frans1 (@Frans1)
@Achso
Quote:
dus de grootste kostenpost niet meerekenen.. Interessant

Je schrijft precies het punt hier, kostenpost. Dat is dus voor iedereen anders, dat is wat er gezegd wordt.
Achso (@Achso)
@Frans1 als je het correct zou doen: huidige aankoopwaarde x rente % + belastingen. Laten we dan aflossing er maar buiten houden
@RaHeados gewoon rente en pacht mee nemen die je moet betalen

Een eigendom bedrijf die schuldloos is kan dan idd wel heel scherp draaien maar zal wel massa missen

Ik kom voor ruwvoer op zo 15 cent zo uit hoofd rente pacht bewerking waterschap lasten met aftrek glb anlb en faunaschade uitkering
Quote Reactie van @bio boer:
zal wel massa missen

❓
@Vdejong schuld loos en groot boer zijn is combi die niet vaak voor komt denk ik
+1
@bio boer Wanneer ben je
Quote:
groot boer
?
Meet jij je succes af aan het aantal koeien/kippen dat je hebt of het aantal bunders? Ben je groot boer als je jezelf op de borst kunt kloppen dat je 3 euro schuld hebt per liter melk?
+2
@Vdejong nee dat zeg niet je moet we niet zo veek in de mond willen leggen

Zeg alleen dat veel grond en weinig schuld weinig voor komt
Quote Reactie van @bio boer:
schuld loos en groot boer

Je hebt het hier niet over grond
+1
@Vdejong Stel Boer Joep is 60 jaar oud melkt 50 koeien en heeft 25 hectare land. Boer Joep heeft een opvolger boer Johan. Boer Joep heeft geen schuld, maar voor boer Johan om alles over te nemen zou hij toch echt moeten aan kloppen bij de bank. Dus het maakt niet uit of de oude garde nou wel of geen schuld heeft, de opvolger heeft altijd schuld. En meestal boeren met schuld hebben alles wel up to date en een schaal grote waar je mee door kan. Terwijl bij boeren zonder schuld je vaak oude gebouwen ziet en ook zijn die bedrijven onder gemiddeld qua grootte. Dus de opvolger moet na de opvolging flink investeren om alles weer up to date te krijgen en nog 40 jaar lang boer kan zijn.
Quote Reactie van @boerboer:
Terwijl bij boeren zonder schuld je vaak oude gebouwen ziet
Kom eens langs zou ik zeggen
@Vdejong Jij bent geëmigreerd dat maakt de situatie wel even anders.
@boerboer 50 koeien en 25 hectare zijn makkelijker over te nemen dan 150 koeien en 75 hectare. Of hij/zij het redt met 50 koeien is de vraag, net zo als het de vraag is of degene met 150 koeien en 75 hectare het redt om boer te blijven
@Vdejong in Frankrijk hebben de meeste grotere bedrijven een BV structuur. Als je die hebt met een aandelenpakket van bij voorbeeld 10.000 euro, kun je de aandelen over nemen voor 10.000 euro en ben je eigenaar. Een oplossing voor oude boeren zonder schuld en voor boeren die al mooi veel afschrijvingen hebben.
@Vdejong

je geeft zelf het antwoord al. Je hoeft minder te financieren bij 25 hectare en 50 koeien. maar dat is wat anders dan makkelijker over te nemen.
Geiten (@Geiten)
@newholland6640 ik denk zelfs dat 50 koeien, 25 hektare moeilijker over te nemen is. 150 koeien kun je in je jonge jaren nog alleen. Terwijl je met 50 koeien als het goed is net zoveel privé uitgaven hebt als met 150, alleen per liter melk is het veel minder bij 150. Stukje slagkracht, kwantumtoeslag, voerkorting, minder oud ijzer uitgaven per GVE, tikt allemaal aardig door.
@Geiten

Nou indd, we hebben tijdje geleden een locatie erbij gekocht, eerst naar klein gekeken met het idee dan hoeft er minder gefinancierd te worden. uiteindelijk bleek wat een wat groter bedrijf veel beter rond te rekenen dan klein.
+2
pieta (@pieta)
Quote Reactie van @Geiten:
Terwijl je met 50 koeien als het goed is net zoveel privé uitgaven hebt als met 150

Nee joh, bij 50 koeien heb je veel meer privé-uitgaven. Dan heb je nog eens tijd om wat op te maken. 😁
@Vdejong in Nederland zij goede faciliteiten hoor voor bedrijfs overnamen
Ik kan bedrijf zo gratis overnemen volgens boekhouder zonder belasting aanslag
Alleen vader moet ook nog door de tijd dus die krijgt ook nog som geld mee dat is makkelijker als je wat omvang hebt dan met 50 koeien vader nog miljoen mee geven lukt he niet zomaar
Achso (@Achso)
@bio boer dus je vindt eigenlijk wel dat je vader en moeder na 50 jaar werken op een houtje kunnen bijten, omdat je anders het financieel niet kunt rondzetten.
Ik weet of je al kinderen hebt, maar ik zou het bij 1 houden. Anders komt er nog een bult gelazer
+1
@Weg (@@Weg)
@Achso je kunt je niet meer dan zat eten, en met auto zachtjes over de weg rijden en kijken hoe zoon/dochter of kleinkinderen over de akkers racen lijkt me ook wel leuk als zover is!
@Achso nee juist niet zeg dat ze ook nof som geld mee krijgen maar het zou in theorie gratis kunnen zonder belasting aanslag dat was mijn punt
@bio boer met n lijfrente hoeft t niet ineens. Of arbeidsvergoeding onder de 67. Die constructies maken overnames makkelijker en vooral arbeids vergoeding is fiscaal aantrekkelijk zijn t kosten ipv aflossing. Een miljoen financiering erbij buiten n huis op t dorp valt niet altijd mee. Hier koopje voor 5 ton geeneens een rijtjeshuis meer. En dat is gewoon in brabant
+1
Henry1 (@Henry1)
@Nick83 ik reken voor ruwvoer altijd wat het mij zou kosten om extra ruwvoer aan te kopen. En wij zitten net in de situatie dat we voer moeten aankopen.

Uiteindelijk is het inderdaad wat hier ook gezegd wordt. Je kunt wel rente kosten berekenen maar dat is totaal geen eerlijk vergelijk tussen bedrijven (en dus kun je jezelf ook niet vergelijken). Stel dat je net grond gekocht hebt, dan heb je opeens hele hoge ruwvoerkosten.

Volgens mij is ook het meest interessante om de huidige situatie door te rekenen en dan te kijken wat een aanpassing op zal leveren of kosten.
+1
@Henry1 klopt.
Ruwvoer zet je in kostenberekening op marktwaarde.
Dat voer had anders X bedrag opgebracht als het verkocht zou worden. Dat bedrag houd je aan + aangekocht voer.
@Rene Strik wat als je in staat bent om heel goedkoop voer te telen met gele lage bewerking kosten denk aan weiden dan zijn juist die lage kosten de kracht van je bedrijf waar mee je saldo haald
Kan zo 10 cent per kg melk zijn
Zo ik hier ook al vermelde kost bij mij rond 15 cent per kg melk en 12 cent per kg ds waar anderen over +20 cent hebben
@bio boer

Dat kan alleen maar omdat je hectares hebt die al betaald zijn. Wil je die vergelijking goed maken moet je een uitsplitsing maken tussen de hectares die al vrij zijn. Daar reken je dan opbrengst bij verkoop op. En andere hectares op jouw manier
@newholland6640 ben gemiddeld toch ruim 30 k gefinancierd daar zit gewoon 1200 euro rente lasten op dus zo vrij is het niet dan betaal ik ook nog pacht 120 euro verdeeld over alle ha grond dus is al 1320 euro pacht/rente lasten per ha
Dat is 13,2 cent per kg ds bij 10.000 kg ds
@bio boer

Maar dan heb je ook nog minimaal het dubbele aan aflossing. Met jouw manier van rekenen heb je wel gelijk. alleen als je die lijn doortrekt kun je nooit een bedrijf in de benen houden.
@newholland6640 dat betaal je van de winst die bepaald hoe veel je kunt lenen bij de bank je aflos capaciteit
ntd79 (@ntd79)
@bio boer winst zegt lang niet alles. Marge telt.
@bio boer

Ja, alleen op jouw rekenmethode kun je extra koeien kopen die je vervolgens gaat voeren met hoe jij hebt berekend hoe duur jouw ruwvoer is, alleen aan het eind van de rekening kun je alsnog de rekeningen niet betalen.

Iets met rijk rekenen en arm tellen 😉
Achso (@Achso)
@bio boer omdat grond 100.000€ kost, 4% is 4000€. Bij 10t kg ds ziet het verhaal er knap anders uit
+1
pieta (@pieta)
@Achso Eigen ruwvoer is gewoon gratis de laatste 5 jaar als je goed redeneert. 😁
Achso (@Achso)
@pieta zo kun je ook rekenen ja
@Achso dus al met al zoals @Nick83 de grond niet meenemen omdat dit per situatie zoveel verschilt. Bereken gewoon je kosten die je hebt, als je gras of grond aankoopt dat er gewoon bij berekenen.
@Achso welke boer is 100% gefinancierd wwl bedrijf in nl überhaupt ?
Frans1 (@Frans1)
@bio boer de beste langetermijnvisie moet gewoon afgeschoffeld worden😉😬
@Frans1 als ik hoge markt waarde moet rekenen verdienen we niks met koeien melken maar hoog met gras telen

En is melkvee hele goede gras afnemer

Als ik verkoop dan levert altijd weinig op en als ik moet kopen hoop betalen zit nog al verschil tussen hoe ga je dat berekenen
@bio boer maar als je goedkoper aankoopt dan zelf teelt kun je beter aankopen toch?marktprijs is er niet voor niks dan verkoop je waarschijnlijk te voordelig of enkel gras dat je zelf(en een ander dus)niet graag hebt....
Ik heb zelf een excel gemaakt met daarin,
eerst het randsoen per koe,
aantal koeien,
kosten per product maal het gevoerde per koe,
kosten bekend,
als je dan ook nog weet hoeveel kg melk je er per dag uit trekt en daar de opbrengst uit berekend, heb je een realtime overzicht
Edvof (@Edvof)
@1trekker hier idem, zelfs per dier groep nog gescheiden.
Reken met kosten eigen ruwvoer 20 cent per kg DS
Geiten (@Geiten)
@Edvof en redt je dat ook voor 20 cent als je je eigen uren moet betalen, loonwerker, brandstof, smeermiddelen, onderhoud en rente voor financiering grond? Aflossing is een spaarpotje, geen directe kostenpost naar mijn mening.

Wij kopen elke kg ruwvoer aan, en redden het voor 22 cent/kg ds. Wel pittige luzerne met 22-24 RE en in balen, dus dure methode. Kopen alleen eerste snede
@Geiten huh, je stelt vraagtekens bij 20ct, en stelt zelf met 22ct te rekenen, met het gegeven erbij dat je alleen eerste snee voert.. dan is 20ct toch best in de rede denk ik?
+1
Geiten (@Geiten)
@Benny Telstar ja ik kan nog niet rekenen dat een akkerbouwer waar wij het voer van kopen geld kan verdienen voor dat geld. Maar ik begrijp ook niet dat ze met tarwe een omzet van 900 euro per hektare maken en dan wel een Fendt rijden, of überhaupt daarvoor een trekker kunnen rijden
Frans1 (@Frans1)
@Geiten
Quote:
Maar ik begrijp ook niet dat ze met tarwe een omzet van 900 euro per hektare maken en

Is de opbrengst zo slecht bij jullie?
+1
Geiten (@Geiten)
@Frans1 5 ton tarwe x 150 euro plus 150 euro basis premie. Misschien dat er ook jaren 7 of 8 ton geoogst wordt, maar ook jaren vrijwel niks. Vorig jaar had de buurman gemiddeld 2,3 ton koolzaad per hektare. Is op die manier allemaal geen vetpot.
+1
Edvof (@Edvof)
@Geiten dat is toch een discussie waar je nooit uit komt.
Reken je met werkelijke kosten of met normatieve bedragen omdat de ene met nieuwe materiaal rijdt en de ander met afgeschreven materialen?
Grond waarde?
En per saldo discuseer je over 1 of 2 cent meer of minder per kg DS

Volgens mij kan je bij ruwvoer wel hanteren als je hoogwaardig ruwvoer wint, wat vaker maait en met bemesting geen concessies doet. Dat je dan rond de 20 ct per kg DS zit.
Als je wat dikker snedes, iets lagere kwaliteit en meer kwantiteit aan voer wint. Je rond de 18 ct per kg DS zit
Lely kopen 😛 dan kun je dat zo invoeren 😛
+1
Voor grondkosten kun je ook het bedrag nemen wat je kunt krijgen bij verhuur van de grond of dat bedrag dat je krijgt als je wat anders dan ruwvoer teelt.
Nick83 (@Nick83)
@Farmerbn
Quote:
Voor grondkosten kun je ook het bedrag nemen wat je kunt krijgen bij verhuur van de grond ...

Als je dat gaat doen kan je beter meteen stoppen en je land verhuren denk ik 😁
@Nick83 is flauw: als je je kosten juist wilt berekenen dan is zeggen om te stoppen kul. Wat is de kostprijs van een snede gras? Gewoon die prijs die je kunt krijgen bij verkoop op stam. Denk aan econoom dhr Heertje bij de vraag: wat is de waarde van een gulden? Antwoord: als een kopje koffie in een bar 2 gulden kost is een gulden een half kopje koffie waard ( voor de koper).
+2
Frits1 (@Frits1)
En dan heb een getal berekend en dan?
Frans1 (@Frans1)
@Frits1 🤣🤣 idd
Henry1 (@Henry1)
@Frits1 kun je in elk geval kijken of het een beetje klopt waar je mee bezig bent. Al vind ik dan krachtvoerkosten interessanter. Niet dat laag persé goed is of het doel is, maar in elk geval van belang dat je weet waarom je dit resultaat haalt.
Melkt op moment wel goedkoop met weidegras, aardappelen en een beetje maïs
+1
Je hebt in feite twee bedrijven in één: een bedrijf dat het voer produceert en een bedrijf die dat voer omzet in melk. Reken je een hoge prijs voor het ruwvoer dan verdient de akkerbouw veel en de melk weinig of andersom.
+1
@Farmerbn hoe wil je benaderen met weiden koeien oogsten en bemesten dan automatisch land zonder bewerking kosten
royale (@royale)
Voor mij is het al enkele jaren geleden dat ik hiermee aan het rekenen ben geweest. Ik reken ook nooit met pacht of rente/aflossing, maar als je het goed doet moet het wel. In principe hebben we 3 takken, voerproductie (ruwvoer/krachtvoer), jongvee opfok en melkproductie. Ik vind het moeilijk om te bepalen welk deel vd leningen bij de ruwvoerproductie horen en welke bij de anders takken. Dit geldt overigens ook voor machinekosten, en brandstof. Inmiddels is mestafzet ook een flinke kostenpost geworden voor de melkproductie, maar bij ruwvoer is het in principe een opbrengst. Voor mij is het minder belangrijk hoe je rekent, maar dat ik kan vergelijken met vorige jaren en met anderen!
Nutrivice bellen, die berekenen elk bezoek het voersaldo. dan weet je pas waar je mee bezig bent.
@boer123
Quote:
bezoek

4 per jaar of 51 per jaar?
@Vdejong

Uurtje factuurtje
@Vdejong ongeveer elke maand komen ze hier, maar hij wil liever elke 5 weken.
@boer123 En elke maand een ander rantsoen?
@Vdejong niet altijd, wel meer ogen in de stal.
dieks2 (@dieks2)
@boer123 je kunt beter zelf kijken naar hoe verloop/stand rekening-courant is, dan weet je pas echt wat je overhoudt. Voorbeeld koeien al melkend dik laten worden, wordt voersaldo lager van, maar bij huidige slachtprijzen de rekening-courant niet. Maar daar kijkt Nutrivice natuurlijk niet naar
@dieks2 dat klopt helemaal, maar als je dat blijft doen kun je wel de ontwikkeling van de voerkosten/ melkoprengsten op jou bedrijf zien, minder vergelijken met andere bedrijven is bijna onmogelijk, op een eerlijke manier.
BoerJ (@BoerJ)
Heb nutrivice wel eens gehoord op een avond. Hebben ze betere tips dan goede vertegenwoordiger van voerfabriek?
@BoerJ sinds de overstap van de mengvoerfabrikant(is in middels jaren), meen ik dat het gezonder gaat, gaat niet perse minder krachtvoer door, wel meer kg vet en eiwit. en scherper in kopen door overstap door de jaren naar lossen grondstoffen.
Voer kosten zijn alleen de kosten van aankoop voer de rest van de kosten zitten wel verwerkt in andere kosten als bewerking kosten pacht kosten rente kosten
+1
Nick83 (@Nick83)
@bio boer inderdaad. Zo doet de boekhouder dat ook. Pacht en financiering zijn aparte rubrieken. Je moet daarbij natuurlijk nooit de voerkosten alleen vergelijken tussen verschillende bedrijven. Want, dat is niet eerlijk. Als je cijfers vergelijkt, dan alle cijfers vergelijken.

« Terug naar discussielijst

Deel ook jouw kennis en inzicht

Hebben de thema's hoi , ruwvoer en Kosten geen geheimen voor jou? Dan kunnen we jouw kennis en inzicht goed gebruiken! Of je nu actief bijdraagt door foto's, video's, topics of reacties te plaatsen, of je zorgt er middels de stemknoppen voor dat de beste reactie naar boven borrelt.. Jouw kennis en inzicht m.b.t. de melkveehouderij kunnen deze site nét dat beetje beter maken. Maak ook een (gratis) account aan!

REACTIES
78
DEELNEMERS
29
WEERGAVES
3.925
TREFWOORDEN