Reactie Stichting Stikstof Claim (SSC) op het coalitieakkoord D66, VVD en CDA

Vandaag, 30 januari 2026, is het coalitieakkoord gepubliceerd dat de afgelopen weken tot stand is gekomen na onderhandelingen tussen D66, VVD en CDA.

Het akkoord is breder dan alleen landbouw, stikstof en natuur. Onze reactie richt zich op deze drie onderwerpen, die voor SSC-aangeslotenen van groot belang zijn.

Onze eerste beoordeling is dat er goede elementen in het akkoord zitten. Tegelijkertijd bevat het akkoord een wezenlijke, onvoldoende doordachte inzet op een nieuw doelsturingsgericht vergunningenstelsel. Dit zal de huidige onzekere periode sinds de PAS-uitspraak van 29 mei 2019 met nog eens acht jaar verlengen.

Positieve punten uit het akkoord
1. Natuur meten en monitoren

Positief is dat de coalitie inzet op daadwerkelijke metingen van stikstofdepositie en op het gebruik van satellietgegevens om rekenmodellen te kalibreren en te valideren. Ook wordt ingezet op monitoring van stikstofdepositie in natuurgebieden.

Daarnaast is SSC positief over de verplichting voor natuurorganisaties om, naar aanleiding van bodemanalyses, mitigerende maatregelen te treffen (bijvoorbeeld bekalken).

Ook positief is de inzet om prioritering aan te brengen in de mate van stikstofgevoeligheid van natuurgebieden. Niet overal hoeft stikstofbeleid tot forse maatregelen te leiden.

Minder positief is SSC over de inzet om natuurgebieden meer met elkaar te verbinden. In de praktijk zal dit leiden tot nog meer natuur en daarmee nog meer beperkingen. Daar zitten we niet op te wachten.

2. Stikstofbeleid

De eerdergenoemde prioritering van natuurgebieden bij de noodzaak tot stikstofmaatregelen zien wij als een juiste stap: niet alles hoeft overal.

Positief is ook dat wordt ingezet op vrijwillige maatregelen en dat gebieden niet volledig op slot gaan, maar dat wordt gekeken naar wat wél mogelijk is. Daarnaast moeten provinciale plannen gaan voldoen aan landelijke randvoorwaarden, wat zorgt voor meer eenheid in beleid.

Dat het beleid zich richt op het prioritair opkopen van verouderde bedrijven en bedrijven dichtbij stikstofgevoelige natuur zien wij eveneens als een positieve ontwikkeling.

Het invoeren van een rekenkundige ondergrens (RKO) is een goede stap. Hiervoor is overigens geen stikstofreductie nodig, zoals het coalitieakkoord stelt. De RKO volgt uit een wiskundige analyse van de ruis in het rekenmodel.

Deze ruis bedraagt circa 10 mol, waardoor een RKO van 1 mol morgen al zonder bezwaar kan worden toegepast.

De coalitie trekt tot 2035 een bedrag van 20 miljard euro uit. Voor fors beleid is ook fors geld nodig. Nog niet duidelijk is of dit geld afkomstig is uit herschikking van bestaande middelen of dat het om extra middelen gaat.

Positief is ook dat in 2032 wordt toegewerkt naar grondgebondenheid. Dit als stip op de horizon zetten geeft richting. Tevens is dit één van de weinige mogelijkheden om weer derogatie van de EU te verkrijgen voor het toestaan van meer dierlijke mest dan de huidige norm van 170 kg stikstof per hectare.

Wij realiseren ons dat dit voor sommige bedrijven een zeer forse stap is, maar als de norm van 170 kg N per hectare blijft bestaan, is dat funest voor alle bedrijven.

Tot slot zijn wij positief over het uit de wet halen van de KDW (kritische depositiewaarde). Wel maken wij ons grote zorgen over het voorgestelde alternatief voor vergunningverlening via doelsturing.

Kritiekpunten

Als Stichting Stikstof Claim zijn wij zeer kritisch op generieke emissiereductie. Deze geeft namelijk geen enkele ruimte voor vergunningverlening. Dat is een illusie.

Landbouw is niet de enige uitstoter van stikstof en ook het buitenland vormt een forse component. Bovendien is generieke emissiereductie gebaseerd op de onjuiste theorie dat ammoniak grote afstanden aflegt. In werkelijkheid komt circa 65% tot 75% van de ammoniakemissie terecht op boerengrond. Generieke reductie op grotere afstand van natuur helpt de natuur dus niet.

Zeer kritisch zijn wij ook op het ombouwen van het vergunningenstelsel naar doelsturing.

Doelsturing is gebaseerd op rekenmodellen en natuurlijke processen met nóg grotere onzekerheden dan het huidige Aerius-model.

In plaats van van regen naar de drup te gaan, duw je de veehouderij hiermee het luchtledige in met een loze belofte die nooit kan worden waargemaakt.

Bij doelsturing wordt een boer in hoge mate afhankelijk van weersomstandigheden. Je krijgt vaste doelen, maar steeds veranderende (on)mogelijkheden om die doelen te bereiken.

De door LTO en NAJK in het bouwstenenakkoord met IPO afgesproken generieke stikstofreductie van 42%/46% vanaf 2019 zal worden opgenomen in de wet. Los van de vraag of deze reductie haalbaar is, zijn wij ervan overtuigd dat deze generieke reductie – gezien recente rechterlijke uitspraken – niet gaat helpen om vergunningverlening weer op gang te brengen.

4. Nieuw vergunningenstelsel

Ons grootste kritiekpunt is het voorgenomen nieuwe vergunningenstelsel, gericht op doelsturing en daarmee gepaard gaande onzekerheden.

Nog belangrijker: een nieuw juridisch stelsel voor vergunningen betekent een forse verlenging van de huidige onzekere periode.

Het ontwikkelen van een nieuw vergunningenstelsel kost circa 2 tot 3 jaar voordat een wet uitvoerbaar is. Daarna volgt naar verwachting een periode van ongeveer 5 jaar met gerechtelijke procedures.

Alles bij elkaar zal dit coalitievoorstel de onzekere periode van de afgelopen zeven jaar verlengen met minimaal acht jaar.
Dit is voor de meeste bedrijven ronduit funest en hierover is onvoldoende nagedacht.

Deze reactie is een eerste beoordeling op basis van de tekst van het coalitieakkoord. Op basis hiervan zullen wij de komende maanden gesprekken voeren met leden van de Tweede Kamer, nieuwe bewindslieden en andere organisaties.

Jan Cees Vogelaar
Voorzitter Stichting Stikstofclaim

Deel dit topic

Reacties

@Weg (@@Weg)
Wie niet kan voldoen aan grondgebondenheid heeft nog een uitweg met doelsturing , wie weet biedt lely en een pot subsidie de oplossing.
+7
jan 10 (@jan 10)
Quote Reactie van @@Weg:
Wie niet kan voldoen aan grondgebondenheid heeft nog een uitweg met doelsturing , wie weet biedt lely en een pot subsidie de oplossing.

Wel een erg dure oplossing voor een niet bestaand probleem.
Zitten we als boeren te wachten op nog meer techniek ,met veel zuur in put en later op je land.
+8
@jan 10 we raken steeds meer bij de werkelijkheid vandaan en hoe langer het duurt, hoe meer er in die onzin gaan geloven.
+5
Grondgebondenheid is fout. De gemiddelde veestapel gaat in de toekomst naar 200 mk. Grond is te schaars en te duur om te vergroten naar gemiddeld 100 ha per melkveebedrijf. Begrijp boerenbestuurders niet dat ze instemmen met deze regel.
+1
Quote Reactie van @Farmerbn:
Begrijp boerenbestuurders niet dat ze instemmen met deze regel.

Dat doet de politiek wel, dus succes met je lobby tegen grondgebondenheid, Alleen als je te laat bent is het al ingevuld . Hoe ver men er mee is ,weet ik niet
M.i. had een vorm van grondgebondenheid al 10 -20 jaar geleden gemoeten om door mij en ook bv JC Vogelaar genoemde redenen.
+1
@cornelissen
als jij achter je visie staat, zelf grondgebonden bent of wordt, wat zal het je dan nog uitmaken wat een ander doet? Mest, voer, je lacht dan toch om heel de wereld?

Hoe meer mensen zich achter jou visie scharen, hoe schaarser de grond wordt.
+1
ted9 (@ted9)
@Noorderling Hij doet niks anders dan zielig zijn op dit forum.
+2
@Weg (@@Weg)
@ted9 dat is hij niet, maar hij moest zijn eigen fosfaat inleveren en mocht papieren fosfaat terug kopen, en dat allemaal om de cowboys in de benen te houden.
En als dank wordt nu de derogatie afgenomen waar geen enkel nitraat probleem is.
+1
@@Weg
er werd wel bij een aantal meer dan hem zand in de motor gestrooid wie op zijn of haar manier geen enkel probleem had.

Ze hadden van mij de derogatie wel mogen houden inclusief derogatie.
Heb het ook maar te accepteren, en qua timing paste het hier ook totaal niet, en velen met mij.
Quote Reactie van @cornelissen:
een vorm van grondgebondenheid

dat hebben we al.
pipo (@pipo)
@cornelissen grondgebondenheid is een vorm van doelsturing
door de overheid!
Jannus (@Jannus)
Quote Reactie van @cornelissen:
M.i. had een vorm van grondgebondenheid al 10 -20 jaar geleden gemoeten om door mij en ook bv JC Vogelaar genoemde redenen.

Correct ,JC had/heeft een uitgesproken mening maar men was blijkbaar horende doof
+1
pieta (@pieta)
@Jannus JCV zijn mening beperkte de omvang vd veestapel onvoldoende. Dat probleem wordt gewoon niet benoemd. In 2015 was er nog meer dan 750.000 ha gras. Dan komt het bouwland er nog bij. Wordt het 850.000 tot 900.000 ha. Iets van 17.000 kg melk per hectare en je zit al op 15 miljard kg melk. En dan is er nog geen land met laag saldo gewas (graan bij akkerbouwers) dat dan mogelijk richting melkvee zou gaan meegenomen.
kaas (@kaas)
@cornelissen in wat is uit oogpunt van de politiek grondgebonden??
+1
@Farmerbn wat je nu zegt betekend dat grofweg de helft van alle melkveehouders nog gaat stoppen voor we bij jouw toekomst zijn
+3
Frans1 (@Frans1)
@mlkvhoudr kijk eens een tijdje terug, we zijn nu de toekomst van toen. Ontwikkelingen gaan snel
+9
@Frans1 ontwikkelingen gaan snel, maar of we er wat mee opschieten is weer wat anders. Het zou voor de Nederlandse boer prettig zijn dat , bijna letterlijk, alle bullshit eens van tafel gaat. Altijd dat onterecht in het verdomhoekje getrapt worden is iedereen ondertussen wel goed klaar mee. Terwijl de agrarische sector wel degene is die het leven voor de rest mogelijk maakt. Misschien is het een idee dat stedelingen niet meer over het platteland mogen beslissen.
@cs-agrar
Quote:
dat stedelingen niet meer over het platteland mogen beslissen.

Ik zou het onbenullenlegioen kant stellen, die groep is veel groter.
+1
@cs-agrar Altijd dat onterecht in het verdomhoekje getrapt worden

Het is ook maar net hoe je het zelf ervaart. Mijn waarneming is dat dit coalitieakkoord de agrarische sector zeer serieus neemt, en kiest voor een aanpak die perspectiefvol kan zijn (alles hangt natuurlijk af van de verdere uitwerking). Ik kan me prima vinden in de eerste reactie van @JanCees . Al ben ik zelf minder negatief over de doelsturingsroute.....
pieta (@pieta)
Quote Reactie van @marcsterreborn:
zelf minder negatief over de doelsturingsroute..

Het grote probleem zal wel worden dat het een bewegend blijkt te zijn.
+13
@Frans1 ik heb jarenlang in studiegroepen gezeten en iedereen op mij na was het altijd met elkaar eens dat je moest groeien in liters melk en moest intensiveren, dat is de gangbare mores in de sector, nu ook weer je moet geen koeien weg doen maar mest afvoeren, maar we vergeten dat we daar geen ruimte voor hebben als iedereen dat doet in nl en we vergeten nog liever dat niet iederen het talent heeft om 200 koeien te managen, nog even los van het feit dat 200 koeien een rotgetal is qua personeel wat je er bij nodig hebt, de algemene mores was dat je dan beter nog wat kon doorgroeien.

Ik ben het zeker eens dat de boer van de toekomst een rationele cijferman/vrouw is die zaken gaat uitrekenen en op basis van data beslissingen neemt en dat de "op gevoel" boeren uitsterven, mij kan dat niks schelen ik doe het op gevoel en ik doe eerst mijn minst gevende koeien weg voor ik me in de ellende stort die mestafvoer heet, zodat dat maar heel weinig m3 word
+1
Frans1 (@Frans1)
@mlkvhoudr wij zitten qua golflengte dichter op elkaar dan jij denkt😉
+7
Frans1 (@Frans1)
@mlkvhoudr Maar het ligt aan je uitgangspositie. 10 Jr geleden had ik een stalletje met 56 boxen en wat kalverplekken, terwijl jij toen al een flink bedrijf had. Het is hier niet groeien om het groeien, maar voor perspektief. De eerste groei was voor ons zelf, nu voor overnameperspektief voor de mannen
pieta (@pieta)
Quote Reactie van @Frans1:
nu voor overnameperspektief voor de manne

Waar ken ik dat ook al weer van dat klaar voor de toekomst? 😂
@Frans1 maar jij had een aardige lap grond te verkopen meen ik. Dat is bij een pachter weer anders
@mlkvhoudr
Quote:
op mij na was het altijd met elkaar eens dat je moest groeien in liters melk

Wat ik nu zeg bedoel ik niet lullig, maar jij bent pachter en bij jou werden productiemiddelen als grond en quotum een stuk goedkoper aangeboden dan bij anderen en dan ziet het plaatje er heel anders uit.
+1
@robbies eens dat weet ik ook wel hoor, ik heb gewoon zin in even machtig dwars doen, hier is er nu ook extern inkomen wat er vroeger niet was en geen medewerker die er de vorige generatie wel was
@mlkvhoudr het is iets simpeler dan jij het voorspiegeld
de oplossing voor ons is elk jaar meer liters om de kosten uit te smeren
de oplossing voor jou is minder vee of het zelfde aantal en je hypotheek laten zakken
maar jou pacht wordt wel hoger hoe los jij dat dan op,
dat wordt waarschijnlijk je bedrijf niet bij houden aan de tijd, en je zoon ziet het dan niet meer zitten om over te nemen want er is te veel onderhoud nodig\
bij ons is het probleem als het tegen draait dat de zoon de financiering niet aan durft of het te groot vind
alle bij problemen dus ,we weten over 15 jaar hoe de jeugd het gedaan heeft
@de hoef ik laat het van de toekomstige mestplaatsingkosten of opbrengsten afhangen of ik weer meer koeien ga houden voor nu is het plan minder koeien zelfde kg melk afleveren
@mlkvhoudr hoe vang je dan de hogere pacht kosten op
+1
@de hoef ik verwacht op korte termijn een stijging pacht omdat er 2 goede jaren achter elkaar zaten, daar mee vang ik ook gelijk de pachtstijging op, een hoger inkomen
+1
jvt (@jvt)
@de hoef bijzonder wijze opmerking. Stilstand is op zich geen drama, als je weet dat er geen opvolging is en je jaarlijks met flinke daling van bankkosten daardoor ook financiële ruimte creëren kan die heel eind opgaat aan inflatie, al heb je in Nederland dan het belastingsysteem wat daar niet aan meehelpt. Sta je echter stil en naast inflatie stijgen jouw Pachtkosten ook nog flink jaarlijks, sorteer je zelf de richting van de keuze van de opvolger voor, ofwel iets anders doen dan boeren, ofwel emigreren. In jullie geval heeft/hebben de opvolger (s) nog keuze genoeg. Zelf heb ik het , in tegenstelling tot jou en Menno, een stuk gemakkelijker mbt opvolger, we hebben er geen dus lult het ook wat makkelijker
Frans1 (@Frans1)
@jvt hoeveel is jouw bedrijf verandert de afgelopen 10 jaar?
jvt (@jvt)
@Frans1 minder koeien maar hogere totaalproduktie als in de tijd van de zwerfstroom problematiek. Bedoeling is nog een koe of 10 meer dan we nu hebben en dan vind ik het wel mooi, zit alles vol en hebben toch meer werk als we aankunnen en vooral aan willen.
Frans1 (@Frans1)
@jvt dus in feite ben je het met de hoef eens, maar doe je hetzelfde als Menno😉😄

Is geen verwijt, maar precies wat Menno dus zegt, het moet meer,meer,meer, en iedereen papegaait elkaar na, maar niet iedereen kan, en of wil dat, en jij dus ook niet zoals je zelf zegt
jvt (@jvt)
@Frans1 ik heb niet te maken met stijgende pachtprijzen en we hebben geen opvolger, terwijl Menno over dat laatste nog geen duidelijkheid heeft. Maakt een wezenlijk verschil
@jvt eerst komt hier de meewerkfase, dan mogelijk een maatschapsfase en dan pas een fase waar over overname gedacht kan worden, maar even goede vrienden met de mogelijke opvolger als die in de meewerkfase al afhaakt, niks moet
+1
Frans1 (@Frans1)
@jvt Je hoeft mij niet te overtuigen hè 😉
Gewoon lekker boeren en je toko aflossen is ook een keuze, niks verkeerds aan, en dan.loop je mi direkt niet vast op oplopende lasten. En zo lang de gebouwen in goed bruikbare staat blijven, blijven er ook mogelijkheden genoeg voor een evt overnemer, en anders voor verkoop
@jvt niks voor jou om een opvolger van buiten in het bedrijf te laten stromen? Je bent dan veel minder afhankelijk van je melkers en krijgt zelf ook veel meer vrijheid en denk dat het bij jullie toch ook nog wel mogelijk moet zijn om bedrijf tegen werkelijke waarde over te doen. Heb je mogelijkheid om te zijner tijd mooi rustig af te bouwen
+1
jvt (@jvt)
@Grünlandkuh niet direct, een zij instromers zal er hoogst waarschijnlijk per direct een grote melkstal in rollen hebben ofwel robots. Melker hebben we na hele onrustige periode nu de rust terug, hopelijk blijft dat nog tijd zo. Hou niet van meer kapiteins op 1 schip
+2
@mlkvhoudr ik heb nooit in studiegroepen gezeten maar altijd gaan sporten. Ik heb dus meer spierpijn dan hoofdpijn 😄
@spotmelker Sporten doe je om geen spierpijn te hebben bij onverwachte bewegingen. Grin#
@mlkvhoudr ik denk dat je voorbij gaat aan het feit dat er velen zijn die de stal zo vol mogelijk houden omdat de staat nog wel eens met peildatums wil werken en als je dan de stal niet vol genoeg had en dus boten de boot valt, zijn er genoeg collega's die ook nog redeneren dat dat aan de ondernemer zelf lag,want die had het toch kunnen weten....
+2
@de jonge ik noemde het niet inderdaad maar houd wel rekening met het risico, misschien sla ik wel een doodlopende weg in, maar dan is het tenminste wel mijn doodlopende weg
@de jonge lijkt mij ook , de stal vol houden voor een peildatum , alleen ik ben benieuwd of ze die 42-46% nu in 2019 als peildatum nemen of een nieuwe datum pakken
(ik heb er geen verstand van )
maar ik ben het wel eens , vorig jaar was dit ook het advies van fdf en kwam er uiteindelijk niks , dus ik ben benieuwd
+4
@mlkvhoudr waarom zou je grondgebondenheid bij melkveehouders willen? Terwijl je weet dat dat financieel niet gaat? Precies, je doet dat omdat dat niet gaat en dat er dus melkveehouders stoppen. Als je nu jonge boer bent of gaat worden weet je dat je gaat stoppen of dat je koffie gaat schenken, op oudjes gaat passen of fietsen gaat verhuren.
+4
@Farmerbn je lijkt wel een dominee met eerst de vraag stellen en hen dan zelf in de preek beantwoorden 😆😆
Ik weet dat het allemaal niet kan, ik doe al 30 jaar het onmogelijke😎
@mlkvhoudr ben je grondgebonden na die 30 jaar? Of moet je nog wat hectares à 100.000 euro kopen?
+1
@Farmerbn volgens de fosfaatrechten grondgebonden, voor de mestafzet niet grondgebonden, dan mag ik wel heel weinig koeien per ha houden, dus helemaal niks hoeven afvoeren word wel een dingetje, ik heb ook eigen grond mocht iemand 100.000 euro per ha willen betalen stuur me even een pb bericht, ik zeg nooit ergens bij voorbaat nee op
+2
@mlkvhoudr oei voorzichtig met die uitspraak;) Er wordt in onze regio al meer geboden dan die 100k
@Greetje er heeft zich al een koper gemeld op pb maar zonder echte naam erbij dus dat nemen we maar niet serieus 😆 Ik was uiteraard ook niet serieus 🙂
@Farmerbn
Quote:
waarom zou je grondgebondenheid bij melkveehouders willen

Maar net hoe je het invult. Zorg dat je al je (mest)fosfaat inclusief afvoer op maat aan hectaren gekoppeld hebt. Dan kan alle nergens toe leidende bullshit van tafel.
+4
@Farmerbn met de invoering in van grondgebonden melkveehouderij realiseert overheid krimp zonder dat het de schatkist wat kosten en met veel maatschappelijke draagvlak
+1
@frank post Kan jij die maatschappelijke draagvlak wat verder specificeren want ik zie die niet.
@Overstapper simpel toch? Grondgebonden is minder vee, meer huizen enz.
@Overstapper de politieke partijen worden gekozen door de burgers…..maar had misschien beter kunnen schrijven het het politieke draagvlak ipv maatschappelijk, maar in theorie is dat hetzelfde 😉
@Farmerbn komen we toch gewoon bij jou in Frankrijk is dat ook weer opgelost
Als we boer willen blijven
@bio boer verkoop je hier 20 bunder, 300 terug in de Limousine, de rest in Nederland vol mais en met elektrische DAF die kant op 😎💪
matt (@matt)
@Farmerbn
Quote:
Grondgebondenheid is fout. De gemiddelde veestapel gaat in de toekomst naar 200 mk. Grond is te schaars en te duur om te vergroten naar gemiddeld 100 ha per melkveebedrijf. Begrijp boerenbestuurders niet dat ze instemmen met deze regel.

Bedrijven die voldoen aan doelsturing, worden hier van uitgezonderd

Dus lely sphere of een stikstof stripper mestvergister voor de grote bedrijven.
De boeren bestuurders hebben dus goed
Opgelet.
+1
@Farmerbn grondgebondenheid of zonder mestafzet koeien houden is ongeveer 1 koe per ha incl jongvee!!
Totaal van de pot gerukt
@hans1980 Hans je zit er een beetje naast. De huidige 170 kg N per ha zonder derogatie is idd circa 1,5 GVE per ha . Daarboven moet je alle mest afvoeren a 900 euro a 1200 euro
per GVE.
Bij grondgebondenheid praten we over 2,5 Gve per ha gras (80% gras) en max 20.000 kg melk per ha. Alle mest op eigen bedrijf kunne gebruiken.
Ga dan nog maar eens rekenen of GGB uit kan.
Met GGB en reductie kunstmestgebruik zijn er sterke papieren om weer derogatie te verkrijgen op grasland.
Derogatie is voor alle boeren goed omdat er dan heel veel ruimte komt op de mestmarkt
@jan-cees Die 2,5 gve per ha ligt vast voor de komende 30 jaar of knabbelt links daar steeds wat vanaf? Braks begon ook met 350 kg fosfaat per ha.
@Farmerbn
Er ligt een wetsvoorstel in de Tweede Kamer van 3 GVE waarbij mestafzet niet is geregeld.
Er is nog geen garantie dat 2,5 gve en 20.000 liter melk het wel gaat worden maar dat is wel de inzet de komende maanden.
Roepen dat GVE niets oplost is onjuist.

Nederland heeft al eerder invoering GVE aan EU toegezegd voor behoud derogatie maar er geen invulling aan gegeven.
Wil NL kans hebben op derogatie dan is GGB een eerste noodzakelijk stap
De tweede is als je als melkveehouder grondgebonden bent je oprecht kunt aangeven dat 60% tot 70% van je stikstofemissie op eigen grond terecht komt en niet elders.
Als derde met GGB komen we af van de discussie over te veel mest. en de continu discussie over veekrimp.
Wellicht is het jullie ontgaan maar tijdens het fosfaatreductieplan waren het de niet grondgebonden bedrijven die de krimp voor de kiezen kregen.
Dat gaat de komende jaren met de uitvoering van coalitieplan/NAJK/LTO bouwstenen akkoord weer gebeuren.
Juridisch is het lastiger om bij grondgebonden bedrijven te korten en gemakkelijker om bij niet grondgebonden bedrijven te korten.
Maar wie weet komt er de keuze 170 kg N uit dierlijke mest per ha voor niet grondgebonden en 2,5 GVE en 20.000 kg melk voor grondgebonden.
Dan zien we vanzelf wie welke keuze gaat maken
+1
@jan-cees was er maar een keuze, ik heb er niet zoveel mee dat er voor mij bepaald wat goed voor mij is, met alles in het gemiddelde of ideale keurslijf drukken.
We zijn niet allemaal gemiddelden.

Geen fosfaatrechten, geen derogatie in 2015 was mij akkoord geweest. Nu hebben we uiteindelijk hetzelfde alleen de fosfaatrechten om onze nek hangen als last.
Mag je in het grote plaatje wel mest aanvoeren en niet produceren, dan haak ik in logica heel snel af.
Ben ook niet extensief, maar om nu iedereen telkens maar te redden en beschermen hoeft om mij ook niet, iedereen neemt hopelijk met zijn volle verstand bepaalde risico's wel of niet. EN omdat alles altijd maar goed komt of kwam is er geen rem en wordt de de "gemiddelde ellende" ook telkens maar groter.

Waarom wordt maar bepaalt dat alle mestafvoer 30-40 euro kost en dat een probleem is dat opgelost moet worden?
Gaan we ook oplossen dat akkerbouwers maar 18cent voor de tarwe krijgen uit solidariteit, of consumptie voor voer weg gaat? Soms neigt het naar sneu en zielig hoe de realiteit in de melkveehouderij aangevlogen wordt.
@Noorderling links wil graag minder intensief , waarom weet ik niet precies ,maar als je debatten volgt komt dat wel heel nadrukkelijk naar voren
vorig jaar ook om zo minder vee te krijgen
nieuweoogst.nl/nieuws/2025/…
en ik was altijd voor gewoon laten zo als het is ,markt werking , maar de laatste 2 of 3 jaar is dit wel veranderd
we moeten wel , en dan de beste deal pakken lijkt mij de beste keuze ,
maar ik vind het best een goede vraag , waarom de politiek zich ermee bemoeit ,
@hans-hans dat is om de milieu druk en onnatuurlijke aspecten

Intensief kan voordelen hebben voor natuur en milieu maar dan zou je klein deel voor intensief gebruik moeten inrichten en de rest extensief en natuur zijn

In Nederland wordt bijna alles intensief gebruikt door ruimte gebrek
Wij nederlanders waren zelfs in staat om de meest waarde lozen moeras prut om te zetten in goed te gebruiken landbouw grond waar die hoogproductief is denk aan veenweide en droog gemalen meren
Maar ook hoog veen
[quote="@hans-hans" p="2493536"] waarom de politiek zich ermee bemoeit ,

We (lto) hebben ze toch zelf uitgenodigd door fosfaatrechten aan te vragen, want anders werd de mest niet meer opgehaald . Als het alleen aan de toenmalige staatssecretaris S.Dijksma had gelegen ,waren er waarschijnlijk geen rechten. Ze had voldoende gewaarschuwd, dat je de mestafzet in orde moest hebben.
Ja, als je de politiek een speeltje aanreikt (fosfaatrechten) kun je dit verwachten .
Is ook voor gewaarschuwd ,maar de mestnood was kennelijk erg hoog bij sommigen, dat uitbreidingen van degene ,die de mestafzet wel goed in orde hebben voor de uitbreiding de kop moest worden ingedrukt.
Erg treurig ,maar zo is het gelopen.
+1
@hans-hans
Intensief, het is maar een noemer en deler. Niets anders dan een papieren werkelijkheid, gebruiksnormen reguleren mest per hectare.
+1
@Noorderling een dure werkelijkheid op het moment
+1
@mlkvhoudr
het is wel geld, maar wat hebben we nog wel niet meer allemaal overleefd, een tot twee jaar kunstmest van 60cent tot een euro, soya 60cent, tarwe 40cent, energie als je pech had.
Dan valt dat met de mest toch ook nog wel een beetje mee?
En bovenstaande is ook net zo hard gedaald als dat het gestegen is.

Met dat er regelingen en wetten in werking treden zijn we ingehaald door de realiteit, maar staan we wel vast geparkeerd met nieuwe normen welke tzt volslagen zinloos zijn, en nu ook in bepaalde gebieden zullen zijn.
+3
ted9 (@ted9)
@Noorderling Intensief en extensief is bedacht om verdeeldheid te zaaien. Kippen varkens en geiten zijn ook niet ggb. Welke burger is er eigenlijk ggb?
+2
@jan-cees Grondgebondenheid is niet de eerst noodzakelijke stap die nodig is om derogatie terug te krijgen.
De eerst noodzakelijke stap is het verbeteren van de wettelijke basis van dier- en fosfaatrechten zoals vermeld in het coalitieakkoord 2026 pagina 21.

Je kunt ook de discussie voeren hoe groot de kans is dat je ooit derogatie terugkrijgt wanneer je door alle hoepels van de EC gesprongen bent.
De kans dat derogatie ooit terug komt is dusdanig klein dat er een serieuze afweging gemaakt moet worden of je wel door hoepels van de EC wilt springen.
Wanneer er een garantie komt dat derogatie terugkomt wanneer we aan nader overeen te komen afspraken gaan voldoen dan moeten we daarover na gaan denken.
Niet eerst het zuur en hopen dat het zoet komt. Nee, het zoet moet automatisch volgen op het zuur. Zo niet, dan geen deal.

Grondgebondenheid is bedoelt om mestplaatsingsruimte te regelen en milieuvervuiling te voorkomen.
Dat heeft geen directe relatie met de stikstofuitstoot die toe te wijzen is aan een bron en daardoor een punt emissie is.
NB vergunning regelt maximale N uitstoot per bron.
Grondgebondenheid regelt mestplaatsingsruimte en mestafzet.
Mest kan overal naar toegebracht worden.

(klik om te vergroten)

+2
matt (@matt)
@andre-schepers andre schepers 😀 weer mooi gevonden

Moest gelijk aan jouw denken, toen ik dat las van die “we verbeteren de wettelijke basis”
@matt Letterlijke tekst pagina 21 coalitie akkoord D66 CDA VVD 2026
+1
matt (@matt)
@andre-schepers ja klopt andre toen ik dat dus las vrijdag middag.
Moest ik gelijk aan jou denken.
+1
@matt Dat is lief😘

De betreffende passage had ik niet zo verwacht. In de tekst staan twee belangrijke punten:-

- we verbeteren de wettelijke basis van dier- en fosfaatrechten
- dier en/of fosfaatrechten voor kalveren en geiten

Toen ik dit las werd ik blij.
Ik heb ik direct koeien gekocht
Ik hoop ze dinsdag of woensdag op stal te hebben. Er is veel vraag ontstaan na vrijdagmiddag.
Gelukkig is alles te koop.
@andre-schepers Beide stapp en zijn nodig maar om ze achter elkaar te doen dan ben je nog 6 jaar verder.
Als je goed kijkt naar het coalitie akkoord nemen ze al zes jaar voor invoering GGB . Je kunt pas na invoering GGB naar Brussel om derogatie. Daarvoor is ook nodig veel betere waterkwaliteitscijfers . Die zijn er inmiddels met de laatste bronnen analyse. Maar vanuit die bronnen analyse weten we ook dat er een giga probleem zit nij akkerbouw zand zuid. Daar moet wat aan worden gedaan.
Er zijn heel veel aanpassingen nodig
Niet heel Nederland als kwestbaar gebied. Zitting zaak Spithoven 10 februari werken we al kleine 4 jaar aan.
Betere onderbouwing herkomst nutriënten in oppervlakte water. Daar werken Geesje en ik sinds 2014 aan en dat heeft geresulteerd in nieuwe bronnenanalyse van 60% afkomstig uit landbouw naar 30% afkomstig uit landbouw en daar gaat nog een keer 10% af de komende twee jaar want de stap in 1 keer naar minder dan 20% is wat te groot voor de wetenschappers dat geeft te veel gezichtsverlies en zou kunnen leiden tot schadeclaims.
Aanpassing plaastingsruimte op grasland moet ook worden geregeld. Daarvoor waren de onderzoeken van Herman de Boer die aantoonde dat zelfs op gras zandgrond drijfmest tot 300 kg N uit rundveedrijfmest geen risico is op uitspoeling.

Bovenstaande dossier bouwen we al kleine 12 jaar aan met een plan.
Er zijn door Mesdagfonds en later door Staf en nu door Stikstofclaim inmiddels tonnen besteed om planmatig het juk van de Nitraatrichtlijn en Kaderrichtlijn water te verlichten.
Volgens mij zijn John en ik de enigen die daar al een hele tijd planmatig mee bezig zijn.

De derogatie had behouden kunnen blijven als LTO twee jaar geleden ook een plan hadden gemaakt hoe derogatie te behouden en met welke stappen.

LTO heeft 7,5 miljoen euro gehad van LNV voor communicatie en uitleg over het vorige Nitraat Actieplan .
Maar toen het voor boeren nodig was gingen ze op de handen zitten.

Ik weet donders goed dat GGB voor aantal bedrijven geen leuke boodschap is.
Maar nogmaals . Een vorm van grondgebondenheid van 2,5 GVE of zelfs 3 zoals nu het wetsvoorstel is met daarbij behorende ruimte afzet dierlijk mest en vermindering kunstmest is minder beroerd dan de 170 kg N per ha die het nu is.
Zonder lastige keuzen gaat de melkveehouderij grotendeels in de problemen komen.

Was de keuze maar eerder gemaakt lees ik in diverse reacties.
Denk dat naast mij over niet zo heel veel mensen kan worden gezegd dat ze in 1997 in een toekomstvisie hebben opgeschreven dat GGB melkveehouderij de minst beroerde keuze is. En nog belangrijker daar al kleine 30 jaar aan zijn blijven vasthouden.
Tjeerde de Groot blokkeerde in 2016 io van RFC dat NZO zou kiezen voor GGB melkveehouderij. Het resultaat was het fosfaatreductieplan.
Paar jaar later als lid Tweede Kamer kwam hij met ander verhaal, circulair , natuurinclusief en halvering veestapel.
Sector doet er verstandig aan om deal te maken met nieuwe kabinet.
Grondgebondenheid 2,5 gve en 20.000 kg melk per ha grasland. Miniaal 80% gras en mestruimte voor die 2,5 GVE.

Monitoren en meten in de natuur als het gaat om stikstof en bodemanalyses nemen en verplicht natuurherstel staat in het coalitie akkoord is afkomstig uit onze notitie Stikstofsleutels is mij vrijdag verteld door betrokkenne bij het coalitie akkoord.

We kunnen hele discussie gaan houden over eerst zoet en dan zuur.
Volgens mij is dat een non discussie.
Als het gaat om mestbeleid en stikstofbeleid is er geen zoet te vinden is het de vraag met welk plan kun je het zuur beperken.
Een klote boodschap maar zo is het en mooier kunnen we het niet maken.
En als de boodschap niet bevalt kom dan maar op de proppen wie de afgelopen 12 jaar er meer aan gedaan heeft met een beter plan en meer onderzoek en acties en inzet richting politiek heeft gehad.
Ik zal wel iets hebben gemist
@jan-cees ik zou nu tjeerd de groot vragen om minister van landbouw te worden in het nieuwe kabinet
+2
@mlkvhoudr maar niet doen straks krijgt tie van die halveringsoprispingen
+2
@mlkvhoudr voor een korte lijdensweg zou dat een optie kunnen zijn .
+1
@Kalfje24 volgens mij is het een beetje een grap , tjeerd de groot vragen , (beetje plagen )
@hans-hans dit had ik gezien en misschien intressant
@hans-hans onderverdeling van stikstof volgens chat gpt
🧾 Samengevat (indicatief)
Doel Richtbedrag
Vrijwillige uitkoop / beëindiging ~2,75 mrd
Gebiedsgerichte compensaties ~9 mrd
Subsidies bedrijfsaanpassing ~2 mrd
Agrarisch natuurbeheer ~1,2 mrd
Natuurherstel & beheer ~2,2 mrd
Overig / in ontwikkeling ~2-3 mrd
Totaal ~20 mrd
@hans-hans 📍 Belangrijk om te weten

Het is geen vaststaande begroting zoals in een begrotingswet, maar een reservering in het coalitieakkoord — concrete bestedingsvoorstellen moeten nog worden vastgesteld via wetgeving en Kamerbesluiten.

Niet al het geld wordt meteen uitgegeven; een deel ligt voorlopig op een aanvullende post en wordt per jaar overgeheveld als bestemmingsplannen rond zijn.
+1
@hans-hans ja dat klopt, hij wist zo goed hoe het allemaal moest, normaal gesproken zou je dan zeggen, nou kerel hier heb je de sleutels, laat maar zien dat je het kan.......

Ik ben geen cda er meer met stemmen maar als cda zou ik met een grote bocht om het ministerie van lvvn heen lopen, laat het d66 het er maar mee uitzoeken
@jan-cees @Kalfje24
@jan-cees Als je met dat verhaal van GGB komt op een alv van de nmv vliegen de verwijten je om het hoofd van enkele luidruchtige leden. Je wilt melkveehouders voor de bus gooien ,ed. Het bestuur zegt niet veel hierover ,maar is tegen ggb. Hoe het gaat bij lto vergaderingen weet ik niet ,ben geen lid daarvan.
Maar laat ik positief blijven , bij de laatste alv van de nmv werd ik enkele dagen later door een aanwezige lid opgebeld met de mededeling: ben het wel eens met de ggb.
M.I is natuurlijk ggb niet te voorkomen kijk maar naar de politiek, lto is op dat vlak wat uitgespeeld ,maar heeft de sector ,die door wil gaan al een hoop geld gekost met dus nu mede de verspeelde derogatie
@cornelissen
Quote:
Als je met dat verhaal van GGB komt op een alv van de nmv vliegen de verwijten je om het hoofd van enkele luidruchtige leden

Jij was er de laatste 3x niet eens, dus wat lul je nu?
@jan-cees Er is niemand die zich zoveel inzet als jij.
+1
@andre-schepers Dank je maar er zijn er gelukkig meer. John Geesje paar zuivelbestuurders en ook paar NMV ers collega's team SSC ook paar LTO bestuurders hier in Flevoland ex AJK ers aantal Agractie en FDF ers die ook aan de kar trekken
@jan-cees Gelukkig. Ik voel me door jouw reactie niet vrij om inbreng te geven.
+1
@andre-schepers waarom niet vrij om inbreng te leveren . Gewoon doen
+2
@jan-cees
Quote:
Maar nogmaals . Een vorm van grondgebondenheid van 2,5 GVE of zelfs 3 zoals nu het wetsvoorstel is met daarbij behorende ruimte afzet dierlijk mest en vermindering kunstmest is minder beroerd dan de 170 kg N per ha die het nu is.
Zonder lastige keuzen gaat de melkveehouderij grotendeels in de problemen komen

Die 170 knelt vooral in de provincies zonder akkerbouwsector van omvang. Ik merk in het zuiden niet perse een probleem met 170, sterker nog: er zijn genoeg bedrijven die het al jaren met enkel 170 doen. Waarom zouden we die met een extra onmogelijke eis gaan lastig vallen?

Ik zie echt wel het belang van derogatie-terugkeer, maar om daar nu individuele bedrijven voor te gaan slachtoffers gaat mij wat te ver.
@robbies En wat als de werkwijze van die individuele veehouders circa 10.000 anderen en zichzelf tot last is vanwege verlies derogatie?
+3
@jan-cees de derogatie is niet kwijtgespeeld door intensieve bedrijven maar door politieke onwil. Je lost die onwil niet op door maar een categorie bedrijven voor de trein te flikkeren. Ze moeten hun meetpunten maar eens op orde brengen, en zichzelf losmaken van het idee dat kunstmest niet uitspoelt. En stuur ze een keer naar Herman de @spotmelker zodat die ze aan het verstand kan brengen dat nutriënten niet loodrecht naar beneden lopen. Wanneer je zulke problemen niet oplost, maar Den Haag een extra mogelijkheid geeft om bedrijven uit te faseren, dan zit je op een glijdende schaal.
@robbies
Quote:
En stuur ze een keer naar Herman de @spotmelker

We hebben hier geweldige koffie Rob maar de eerste moet nog komen. Dan zal het nog niet meevallen om de mindset (blindelings volgen wat WUR, PBL en andere ambtelijke infiltranten voorkauwen) te veranderen.
klant (@klant)
@jan-cees ook altijd heel bijzonder verhaal gevonden 8 procent korting niet grondgebonden bij fosfaatreductieplan op 1 peildatum, dag later kon het misschien wel anders zijn.
@jan-cees en dan komen er geen zones waar minder op mag worden bemest voor nu en in de toekomst nabij natura 2000 gebieden,nnn gebieden en andere natuurgebieden of gebieden met natuurwaarden ?
@de jonge google eens op factsheet meemesten sloten. Dan kun je zelf mijn antwoord wel bedenken.

legacy.emissieregistratie.nl/erpubliek/documenten/…
pieta (@pieta)
Quote Reactie van @jan-cees:
Maar wie weet komt er de keuze 170 kg N uit dierlijke mest per ha voor niet grondgebonden en 2,5 GVE en 20.000 kg melk voor grondgebonden.

Hier zou ik direct voor tekenen als ik dan alle dierlijke mest op eigenland gebruikt mag worden. Ik ben bang dat ze enkel de 2,5 GVE per ha gras over willen nemen.
+1
Quote Reactie van @pieta:
voor tekenen als ik dan alle dierlijke mest op eigenland gebruikt mag worden. Ik ben bang dat ze enkel de 2,5 GVE per ha gras over willen nemen.

je moet nogal naïef zijn om te denken dat het positief uitpakt.
Of ik moet pessimistisch geworden zijn, dat kan ook. Extra ruimte krijgen, het valt niet mee.
Nu door politieke onwil voor zover ik het kan bepalen zitten we nog een jaar met NV gebied.
Het is twee stappen vooruit en je mag weer eentje vooruit proberen te struikelen.
+1
pipo (@pipo)
@jan-cees Misschien zitten jullie er allebij naast. Ik heb nergens in het regeerakkoord gelezen dat bij een grondgebondenheid van 2,5 GVE per HA je al die mest op eigen grond mag uitrijden! Voor de duidelijkheid,
ik heb het regeerakkoord helemaal niet gelezen. 🙈 Maar waar heb jij dat gelezen?
@Farmerbn ggb kun je met kleinere schaal toe om je veel hogere marge behaald dan grondeloos boeren
Saldo van grond lose koe is stuk lager dus heb je ook meer nodig om zelfde te verdienen vooral nu met hoge mestprijzen in Nederland als we allemaal zo denken als jou en politiek laat gewoon gebeuren zouden die nooit weer laag worden
@bio boer
voerkosten of financiële opbrengst liggen toch niet zo ver bij de bewerkingskosten vandaan dat je daar een enorm saldo maakt?
Dat is eens in de maximaal 5 jaar dat je daar echt een voordeel bij pakt, kun je tegenover weer een matig jaar zetten want de teelt en opbrengstrisico's draag je ook.

Zijn wel boeren die in de jaren met goede opbrengst alles kopen wat los en vast zit en hun verzekering een ruime voeropslag is. Dat is ook nog niet zo raar boeren. Je moet alleen een beetje tegen het sentiment in durven en kunnen gaan.
+2
@bio boer
Quote:
Saldo van grond lose koe is stuk lager dus heb je ook meer nodig om zelfde te verdienen

Met grond is veel en veel duurder als je de werkelijke waarde telt en met 1 koe inclusief jongvee per ha.
@Cowboy3 kosten van grond zijn tijdelijk ga er van uit dat je aflost
Op vrij ha kun je echt wel scherp draaien en zo is er in mijn ogen meer vooruitgang om je de extra marge van vrije perceel gebruikt om weer nieuw perceel vrij te krijgen zo gaat dat contant door heb je na 30 jaar veel beter positie dan je alleen stallen bouwt
Zonder waarde stijging van grond mee te nemen

Intensiveren is korte termijn denken
@bio boer als ik in mijn geval kijk en omreken naar regulier heb ik maar 6 cent voer kosten en 0 cent mest kosten 5 cent bewerking glb bij in berekend kosten inclusief het voeren

Kun je heel wat rente voor betalen
Quote Reactie van @bio boer:
at rente voor betalen

10.000kg melk per hectare?

gebouwen helemaal op een zijspoor laten houdt ook een keer op, elke hele tot anderhalve generatie moet er toch wat gebeuren, kun je een keer beperken tot bovenbouw met de stap naar jersey's, maar dan houdt het ook wel op.

Oud spul kost ook wel resultaten, en of die extra melk en minder separatiemelk dan intensiveren is, vind dik discutabel, of eigenlijk niet eens.
@Noorderling je kunt van dat saldo toch ook stal bouwen ? Alleen die gaat per liter misschien wel wat duurder worden

Verschil stal kosten is uiteindelijk max 2,5 tot 3,5 cent als je die nou bouwt voor 7000 of 10.000 kg melk bij 10.000 euro per koe plek en stal gaat in de basis 30 jaar mee

Dat verschil kun je al pakken door bijvoorbeeld bijzondere melkstroom
+1
Quote Reactie van @bio boer:
kosten van grond zijn tijdelijk ga er van uit dat je aflost

Al is hij afgelost of koop je het van spaargeld om te beleggen, dat wil niet zeggen dat je geen kosten hoeft te tellen, al tel je maar 3% van de waarde per jaar is het nog veels te duur in verhouding dat je aan voer kunt telen.
@Cowboy3 dus de genen die koeien voer verbouwen spelen voor sinterklaas ?
+7
Framos (@Framos)
@bio boer Iemand met jouw capaciteiten had eigenlijk met 30 koeien op een grupstal, 2 hectare eigendom en 8 hectare pacht moeten beginnen. Een interessante uitdaging om kennis in de praktijk om te zetten.
@Framos mijn vader is met niks begonnen 3 ton melk 16 ha eigendom huur weet ik niet en 1,2 miljoen gulden schuld als ik de verhalen moet geloven
@Framos 2 ha erbij en hij is al verdubbeld!
@Framos heb hier buurman hadden 20 jaar geleden nog 20 koeien in de oude schuur nu ligbox stal voor gok 70 koeien en hoeven nog geen mest af te voeren leven ah beter voor boer en natuur kopen regelmatig grond bij en alles pikobello voor elkaar nog luxer machine park dan mij alle respect voor hun zijn zeker 3x verdubbelt in koeien en grond
+1
@bio boer deze topic gaat weer over jouw. Dat is jammer.
@Overstapper waarom is dat jammer ?
Ik denk dat ik goed laat zien wat mogelijkheden zijn met echte praktijk cijfers als onderbouwing dat echt kan

En mijn vader en buurman dat ben ik niet maar ben ook wat voorzichtig om over anderen te hebben heb ook getwijfeld of ik mijn buurman zou noemen maar ik dacht het kan want ben positief
jan 10 (@jan 10)
Quote Reactie van @Cowboy3:
Met grond is veel en veel duurder als je de werkelijke waarde telt en met 1 koe inclusief jongvee per ha.


Moet de 1 e boer nog tegenkomen die in zijn jaarlijkse kostprijs per kg melk zijn grondwaarde meeneemt..
Zijn altijd de variabele kosten met wat loonwerk en arbeid.
Grond koop je wanneer het kan en erg gunstig ligt.
@jan 10
Quote:
Moet de 1 e boer nog tegenkomen die in zijn jaarlijkse kostprijs per kg melk zijn grondwaarde meeneemt..

Stijgende lijn elk jaar hogere kosten want de grondprijs wordt elk jaar hoger of ga je dan in eens naar de betaalde waarde? En bij betaald pak je dan overname prijs of aankoop prijs van extra grond??
Heffen het glas deden een plas en alles bleef zoals het was coalitie....
@bio boer Melk is ten opzichte van 40 jaar geleden zowat 1,5 keer duurder, gebouwen een keer of 4 en grond bijna 10 keer. 40 jaar geleden was akkerbouw en tuinbouw nauwelijks een concurrent op de grondmarkt en de overheid kocht mondjesmaat incourante stukken grond.
Met de huidige prijzen van grond, fosfaat, gebouwen en melk gaan extra koeien financieel weinig brengen.
@Grove den zou idd best kunnen moeten we maar naar Frankrijk 😃 of oost Europa daar is nog ruimte

Zie hier ook wel mogelijkheden maar heb je grote groei ambitie dan kun je beter koffer pakken maar die ambitie heb ik niet als in Denemarken
@bio boer Nederlandse melk wordt verpoederd, gaat per boot naar west Afrika en dan per vrachtwagen het binnenland in. Vanuit Nieuw Zeeland hetzelfde via oost Afrika. Deze 2 komen, afhankelijk van de prijs, elkaar ergens in het midden tegen. De Nederlandse melkprijs gaat zich dus niet aanpassen aan de Nederlandse kosten.
Als je niet sociaal gebonden bent en wil groeien in melkvee kun je beter verhuizen. Neemt niet weg dat je met historische grond en gebouwen hier nog prima kunt melken.
@Grove den Melkprijs was omgerekend naar Euro toen circa de helft van afgelopen zomer. Bedrijven waren in omvang ook de helft en arbeidsproductiviteit ook.
Voerkwaliteit en management waren ook minder goed en de koeien waren genetisch ook slag minder dan nu.
Dus 1 op 1 vergelijken is lastig
+2
@jan-cees lastige vergelijking.... Helemaal niet. Toen opa een jonge kerel was betaalde die 0.10 cent voor een pot bier en beurde 0.50 cent voor een liter melk. Melk zit vandaag onder de 0.40 cent en een pot bier boven de 3.50. huidige kostprijs ligt ook al hoger als vroeger, dat verklaart al meteen de groei in management en voerkwaliteit en groei van de aantallen. Deze waren al noodzakelijk voor heden ten dage een melkveehouderij te kunnen runnen.

Grondgebonden is ook een terugkerende knuppel voor de melkveehouderij. Alle andere sectoren zijn intensief. Waarom zouden koeien dan op zo'n dure wijze gehouden moeten worden.
@robotmelker Grondgebonden staat wel op de agenda van tweedekamer , en ook van lto ,
dus grote kans dat het er komt , en grote kans dat er een norm per bedrijf komt (stikstof 2019 - 42tot 46 reductie ) en nog een rechten stelsel voor kalverhouderij en geitenhouderij ,
+4
@robotmelker dan moet je bier gaan verkopen
[@mlkvhoudr Ik geef alleen maar op laagdrempelig niveau aan hoe de prijs van onze producten ten opzichte van andere producten zich verhoudt door de tijd heen. Jouw reactie weerspiegelt jouw geestelijk denkvermogen?

« Terug naar discussielijst

Deel ook jouw kennis en inzicht

Hebben de thema's veehouderij , ammoniakemissie , natuurgebieden , grondgebondenheid , stikstofdepositie , jan cees vogelaar , stikstofbeleid , tweede kamer , kalibreren en stichting stikstofclaim geen geheimen voor jou? Dan kunnen we jouw kennis en inzicht goed gebruiken! Of je nu actief bijdraagt door foto's, video's, topics of reacties te plaatsen, of je zorgt er middels de stemknoppen voor dat de beste reactie naar boven borrelt.. Jouw kennis en inzicht m.b.t. de melkveehouderij kunnen deze site nét dat beetje beter maken. Maak ook een (gratis) account aan!

REACTIES
128
DEELNEMERS
39
WEERGAVES
5.834