EU-topambtenaar: 'Nederlandse stikstofuitstoot moet snel omlaag'

De Nederlandse overheid moet met plannen komen die de stikstofuitstoot snel omlaagbrengen. De tijd dat reductiedoelen op de lange termijn kunnen worden geschoven is voorbij.

Dat zegt Humberto Delgado Rosa, directeur-generaal Milieu van de Europese Commissie. Hij is de hoogste EU-milieuambtenaar onder Eurocommissaris Jessika Roswall van Milieu, Waterbestendigheid en Circulaire Economie.

Delgado Rosa had donderdag een gesprek met Tweede Kamerleden over de herziening van de Nitraatrichtlijn die momenteel wordt uitgevoerd. Hij hield de Kamerleden voor dat Nederland vaart moet maken met het oplossen van het stikstofprobleem. 'Ga niet armpje drukken tussen sectoren. Ga met alle partijen en organisaties om de tafel en zoek consensus.'

Quote:
Met de herziening van Nitraatrichtlijn die eind 2026 wordt afgerond, bestaat een mogelijkheid om te sleutelen aan de generieke EU-mestnorm van 170 kilo stikstof uit dierlijke mest per hectare per jaar. Demissionair landbouwminister Femke Wiersma streeft naar een nieuwe derogatie (uitzondering) daarop voor Nederlandse melkveehouders.

Deel dit topic

Reacties

+15
De wereld staat in de fik, maar de EU is nog steeds bezig met de N onzin.
Je ziet vandaag toch dat de EU echt lichtjaren achterloopt op USA (Israel)

Politieke prutsers
Woke vind ik het , alles bij 1 op het bordje gooien en wat schreef nieuwe oogst voor de eu verkiezingen , we moeten niet rechts stemmen want die zijn egoisties ????? nou deze gunt ons ?
hij kon ook zeggen hetzelfde als die andere eu man uit luxenburg je moet zuinig wezen op wat je hebt
dat past meer bij mij , eu is een gevaarlijk land geworden (voor midden en klein bedrijven )industrie gaat ook al gedeeltelijk weg
mensen worden steeds meer in een hoekje gedreven door links vind ik
bij boeren speelt mest en stikstof
bij burgers wonen en zo duur en hoge prijzen dat hun ook het heel zwaar hebben
Ambtenaren moeten beleid uitvoeren zeker toB-ambtenaren en zeker geen eigen beleid gaan uitdragen.
En zeker geen problemen maken die er niet zijn.
verwijderd
€? Het Nederlandse stikstof- en nitraatprobleem wordt volgens Delgado Rosa veroorzaakt door een onbalans tussen een hoge mestproductie en beschikbare landbouwgrond om dat overschot op een verantwoorde manier af te zetten.”

Er zijn twee manieren om het op te lossen.
Meer Nederlandse landbouwgrond
Minder staarten.
Heeft iemand ideeën?
Wordt het België of Duitsland veroveren?
Of minder varkens en kippen?
@r3645724 dacht dijk tussen de wadden eilanden maken we nieuw wad aan de noord zeide voor natuur competitie verzilting problemen en zeespiegel stijging wordt ook meteen weer opgelost je zou het niet zeggen maar wad is hoger dan land achter de dijk de diepe delen van de wadden zee blijven we gebruiken als vaar routes en zoetwater berging
+4
verwijderd
@bio boer je denkt altijd te klein
Is de Noordzee inpolderen een ideetje?
@r3645724 dam tussen Engeland en frankrijk ? En Schotland Noorwegen?
+1
verwijderd
@bio boer Je begint het te snappen.
+4
@bio boer duizenden hectares goede grond aan natuur opgeofferd, en dan gaan we nieuwe landbouwgrond creeren? Het mag wat kosten schijnbaar, als ze minder willen krijgen ze minder, niet klagen als de melk onbetaalbaar wordt
+3
@r3645724 De vergunning van Schiphol is ingetrokken omdat er onvoldoende werd aangetoond dat EERST de natuur ermee is geholpen. Eigenlijk zou je dat met de landbouwgrond dus ook zo moeten bekijken; mag de provincie landbouwgrond opkopen voor andere doeleinden want vanwege de "mestproblematiek" (die bij opkoop groter wordt) is er vervolgens een natuur probleem dus moet het landbouwgrond blijven.
@r3645724 stoppen met krachtvoer import voor koeien. Omvang rundveestapel afstemmen op beschikbaar ruwvoer...
Nee, gewoon ergens heenbrengen die het gebruiken kan of in de fik steken.
Als Nederland zijnde proberen de generieke norm van 170 kg N lost te laten om derogatie te kunnen regelen en dan van Europa 150 kg N terugkrijgen
verwijderd
Je blijft je verbazen
Alle problemen met Europa kunnen snel opgelost worden
De ellende begint in 2018
Foafaatrechten mochten ingevoerd worden mede ter ondersteuning van jonge grondgebonden boeren
Daarvoor is de fosfaatbank opgericht
Het is hopeloos mislukt
Het is met twee pennestreken op op te lossen.
Oneindig vaak contact gehad en gezocht met de ambtenaren en de opeenvolgende ministers Maar de wil ontbreekt
Mooier kan ik het maken.
+2
pieta (@pieta)
Quote Reactie van @r3645724:
Alle problemen met Europa kunnen snel opgelost worden. De ellende begint in 2018.Fosfaatrechten mochten ingevoerd

Wat hebben de fosfaatrechten te maken met fraude in Europa zoals het betalen van lobbyisten door Timmermans en cs voor de green deal of de stem voor digitaal geld van Van Huffelen ondanks de opdracht van de 2e kamer om tegen te stemmen?
+2
Waarom wordt constant de stikstofproblematiek erbij gehaald als het over de herziening nitraatrichtlijn gaat. Dat zijn toch 2 verschillende problemen die elk hun eigen aanpak vergen?
+1
@familie pelle Uit het artikel van Nieuwe oogst:

Het Nederlandse stikstof- en nitraatprobleem wordt volgens Delgado Rosa veroorzaakt door een onbalans tussen een hoge mestproductie en beschikbare landbouwgrond om dat overschot op een verantwoorde manier af te zetten.

Aan de laatste afgegeven en aflopende derogatie koppelde de Europese Commissie een afbouwpad dat moet leiden tot een transitie in de landbouw, zegt de directeur-generaal Milieu. 'Dat was de opgave aan de Nederlandse overheid.'


De EU topambtenaar zegt het niet, maar hij hint er wel op: KRIMP
@GJ Bosch is toch altijd verhaal geweest hier
Teveel mest teveel ammoniak uitstoot hoor ik al vele jaren
Bestaat er al geen 30 jaar beleid op stikstof ?
De eerste emissie arme vloeren zijn van 1995 en de silo daken ook
@bio boer maar in die hele 30 jaar is er eigenlijk nooit echt iets veranderd aan de mestproductie
+2
pieta (@pieta)
Quote Reactie van @bio boer:
in die hele 30 jaar is er eigenlijk nooit echt iets veranderd aan de mestproductie

Fytase bij de varkens. Ureum fors lager bij de melkkoeien. Hogere productie per koe die relatief minder mest geeft.
@bio boer Er is in ieder geval zeker niets bij gekomen de laatste 30 jaar omdat alle dieren op de bon waren( melkquota, varkens en kippen rechten)
@Cowboy3 vergis je niet, bio kippen was vrij makkelijk, heb binnen 5 km 3 nieuwe grote stallen zien herrijzen, allemaal bio eieren
@weurding En die hebben geen rechten nodig ???
+1
@Cowboy3 dat weet ik niet, maar verbaas me wel hoe gemakkelijk het gaat met vergunning voor biohennen
@weurding dat is hier ook. Met bio heb je zo vergunningen
+1
@Cowboy3 Voor kippen en varkens had je een tijd geen rechten nodig als de mest verwerkt naar het buitenland ging. Die regeling is weer afgeschaft.
@Cowboy3 Bij kippen, geiten en mestkalveren waren nog wel mogelijkheden voor uitbreiding.
@Grove den Geiten en kalveren dat klopt en kippen weet ik niet( hier wel eentje die verplaatst is naar een LOG gebied en paar jaar met de bouw geen kippen gehad en wat rechten verkocht om de bouw af te maken en na een jaar kippen door te weinig rechten op de fles gegaan)
Hier laatste 10 jaar hebben ze LOG gebieden vol gebouwd met varkens (nu gedeelte ook weer in opkoop) en die hebben allemaal rechten gekocht of verplaatst en varkensrechten zijn ook een keer gekort zoals wij 8,3% die hebben we in dat jaar weer terug gekocht van een stopper en bij P rechten is er altijd 10 of 20 gekort(gestolen) bij overdracht en is nu 30% het is altijd minder geworden in verhouding.
kaas (@kaas)
@bio boer maar wel veel minderlandbouwgrond gekomen in die jaren ,en waar is die grond gebleven uitbreiding industie en wegen en woningbouw
@kaas daar is juist nog verergert en landbouw intensiever geworden
Quote Reactie van @kaas:
maar wel veel minderlandbouwgrond gekomen in die jaren ,en waar is die grond gebleven uitbreiding industie en wegen en woningbouw

Mede daarom had JC. Vogelaar ,wat ik steun het al over grondgebondenheid. Was de grond misschien wel duurder geworden, maar wat is er verkeerd aan om als iemand je grond wil hebben ,gewoon goed betalen. Duidelijk is ,dat er dan ruimte is voor minder vee,als de grond aan de landbouw wordt onttrokken. Nu zijn er hier in Z-O friesland voldoende veehouders, die met voldoende geld wel met wat hobby vee doorwillen waar weinig grond voor nodig is. En hun inkomen dus halen uit de grondverkoop,waar je dan voldoende geld voor vraagt om knap te kunnen doorleven
@GJ Bosch hij kan ook bedoelen dat we meer landbouw grond moeten creëren
@demelkboer ligt er zat in Europa. Breda- Lille is korter dan breda- Zwolle. Heel noord Frankrijk heeft geen mest
@Farmerbn niet alleen Noord

In Nederland is het mestprobleem teveel mest, hier is het probleem te weinig mest
@Deblonde nee er is niet te veel mest de norm is te laag.
@kleine boer Hier is het probleem er is gewoon te weinig mest, ook al is de norm hier ook 170kg. Zelfde norm ander probleem.
Frans1 (@Frans1)
@Deblonde
Quote:
hier is het probleem te weinig mest

Dan heb je te weinig beesten😜. Hier wordt elke bunder benut👍
@Frans1 of veel grond
@Farmerbn dan kunnen die dieren daar ook beter lopen dan hier in dun bevolkte land
@bio boer normaal gesproken willen boeren met veel grond geen vee. En dat hoeft ook niet omdat dat vele land genoeg inkomen geeft. Heb je te weinig land voor een inkomen als akkerbouwer dan neem je vee. In Nederland hebben veel boeren te weinig land om akkerbouwer te zijn / is het land ongeschikt voor akkerbouw en zijn dus veeboer. Heb je veel akkerland elders in Europa dan is het helemaal niet nodig om dat Nederlandse vee te gaan houden.
@bio boer normaal gesproken willen boeren met veel grond geen vee. En dat hoeft ook niet omdat dat vele land genoeg inkomen geeft. Heb je te weinig land voor een inkomen als akkerbouwer dan neem je vee. In Nederland hebben veel boeren te weinig land om akkerbouwer te zijn / is het land ongeschikt voor akkerbouw en zijn dus veeboer. Heb je veel akkerland elders in Europa dan is het helemaal niet nodig om dat Nederlandse vee te gaan houden.
@bio boer normaal gesproken willen boeren met veel grond geen vee. En dat hoeft ook niet omdat dat vele land genoeg inkomen geeft. Heb je te weinig land voor een inkomen als akkerbouwer dan neem je vee. In Nederland hebben veel boeren te weinig land om akkerbouwer te zijn / is het land ongeschikt voor akkerbouw en zijn dus veeboer. Heb je veel akkerland elders in Europa dan is het helemaal niet nodig om dat Nederlandse vee te gaan houden.
@GJ Bosch dat lees ik ook tussen de regels door. Maar ik lees ook
Quote:
.

Delgado Rosa had donderdag een gesprek met Tweede Kamerleden over de herziening van de Nitraatrichtlijn die momenteel wordt uitgevoerd. Hij hield de Kamerleden voor dat Nederland vaart moet maken met het oplossen van het stikstofprobleem.

Bovenstaande uitspraak slaat als kut op Dirk. De herziening van de nitraatrichtlijn heeft weinig met ons stikstofprobleem te maken. Ik lees dat er politieke spelletjes worden gespeeld en dat het niet over de inhoud gaat.
verwijderd
@familie pelle Politiek gaat meestal niet om de inhoud maar om het sluiten van deals.
@familie pelle


verwijderd
@mlkvhoudr De snelheid waarmee gewerkt wordt staat er niet bij.
oubi (@oubi)
@r3645724 goed lezen. Q3.
@mlkvhoudr wat wil je zeggen met dit linkje? Dit linkje gaat over de aanpak van de stikstofproblematiek en niet over de herziening nitraatrichtlijn. Het gaat er mij om dat de media en politiek het verschil blijkbaar niet zien.
@familie pelle ik niet zo veel kwam het tegen dacht deel het
+1
jan w (@jan w)
Op de donderdag avond is er een programma over voedselproductie in de wereld. Vorige week was china aan de beurt. Er kwam een fragment in voor over het 1e melkveebedrijf van china, Ze waren niet het grootste bedrijf , maar wel de efficientste . Ze molken 133.000 melkkoeien. Gisteravond ging het over de voedselproductie in de woestijn . Verenigde emiraten. Bij de meeste bedrijven allemaal technologie uit nederland. Maar er werd ook duidelijk gemaakt:
"Dat Europa was afgedaan als voedselproducent".
+1
@jan w Deze is van gisteren avond, wat zal Hekster Ouwehand het toch jammer vinden dat ze in een land geboren is met keuterboertjes.

(De monteur die de melkstallen in Dubai erin gemaakt heeft, heeft dat ook hier gedaan)

« Terug naar discussielijst

Deel ook jouw kennis en inzicht

Hebben de thema's milieu , overheid , economie , europese commissie , nitraatrichtlijn , stikstofuitstoot , stikstofprobleem en nederland geen geheimen voor jou? Dan kunnen we jouw kennis en inzicht goed gebruiken! Of je nu actief bijdraagt door foto's, video's, topics of reacties te plaatsen, of je zorgt er middels de stemknoppen voor dat de beste reactie naar boven borrelt.. Jouw kennis en inzicht m.b.t. de melkveehouderij kunnen deze site nét dat beetje beter maken. Maak ook een (gratis) account aan!

REACTIES
51
DEELNEMERS
25
WEERGAVES
2.839