Holman vandaag

Allemachtig wat is die holman vandaag weer bezig,in het twee minuten debat landbouw klimaat en voedsel een blamge voor de sector

Deel dit topic

Reacties

Grasbaal
Bedoel je deze motie?:

Motie over het behoud en bevordering van weidegang

De Kamer, gehoord de beraadslaging, overwegende dat er een convenant bestaat binnen de zuivelsector met als doel dat minimaal 81,2% van de Nederlandse melkveebedrijven weidegang toepast; constaterende dat in 2024 slechts 73,9% van de melkveebedrijven volledige weidegang toepast, terwijl 6,2% deelweidegang heeft en de totale weidegang is gedaald naar 80,1%;
van mening dat deelweidegang, niet gelijkwaardig is aan volledige weidegang en niet volledig bijdraagt aan de doelstellingen van het convenant;

overwegende dat het percentage bedrijven geen goed beeld geeft van hoeveel koeien er daadwerkelijk buiten in de wei lopen; overwegende dat weidegang bijdraagt aan het welzijn van koeien, de biodiversiteit bevordert en het karakteristieke Nederlandse cultuurlandschap in stand houdt;

overwegende dat het imago van de zuivelsector sterk verbonden is met beelden van koeien in de wei; verzoekt de regering een rapportage te maken over weidegang, niet aan de hand van het aantal bedrijven, maar van het aantal koeien dat in de wei loopt, hoeveel uur per jaar ze gemiddeld buiten lopen en een trend over de afgelopen vijf jaar te laten zien, verzoekt de regering te onderzoeken hoe het halen van de convenantafspraken over volledige weidegang wettelijk kan worden vastgelegd en dit voor te leggen aan de Kamer, draagt de minister op in gesprek te gaan met de zuivelsector (stichting Weidegang, NZO en ZuivelNL) hoe de doelstellingen t.a.v weidegang gehaald kunnen worden en de negatieve trend omgebogen kan worden; en gaat over tot de orde van de dag.

Holman en Grinwis

Bron: tweedekamer.nl/debat_en_vergadering/…
BertK
@Grasbaal Zo houd je geen werklozen over....

Wet en regelgeving werkt opstallen in de hand. Ook een (te) kleine huiskavel helpt niet. Boeren helpen ipv pesten geeft betere resultaten dan bovenstaand onderzoek. Of heeft hij onderzoek nodig om wat ik hier schrijf te onderbouwen?
de jonge
@Grasbaal indd na het indienen van deze motie zijn beantwoording dat van der plas het had over dat het ook te maken kan hebben met de blauwtong en nat voorjaar en zijn reactie daarop daarvoor al over voedselzekerheid etc zijn standpunten even ook discussie met caroline van der plas .. vraag me af wat hij op heeft op de vroege morgen
+3
bio boer
@Grasbaal idd opvallend dat het van hem komt je zou het verwachten bij een andere partij

Daarom snap ik ook niet dat zuivel ondernemingen de vergoeding verlagen
Het kan wel niet uit de markt komen maar het convenant was compromis op verplichte weide gang dus met herverdeling melkgeld betaald opstaller voor feit dat hij nog mag opstallen en niet aan verplichte weidegang of uitloop moet

Door hogere melkprijzen en het onderdruk staan van weide gang door regelgeving zou de prikel juist moeten verhoogd zo het convenant stand houdt

Maar dat holman daar juist over moet struikelen snap ik ook niet helemaal zou ik eerder pvdd verwachten
kaas
@bio boer er zijn zuivel bedrijven die zeggen als de markt het niet welbehagen voor de weidegang dat de weide melk verdwijnt uit het schap defabrieken zijner niet om het melkgeld zo maar te her verdelen .
bio boer
@kaas dat is toen afgesproken in het convenant met alle partijen ook zuivelverwerkers toen der tijd

Maakt mij niet uit maar dwingende weidegang zou ook wat zonde zijn nu zal dat met huidige kabinet nog mee vallen als nrc zich wat rustiger houdt en dinogaus
+3
kaas
@Grasbaal er komt alleen maar minder weidegang door get vast gelopen mestbeleid van de vorige regering en het wolven beleid je ziet hier in de omgeving al geen schapen meer buiten lopen .
+1
labella
Quote Reactie van @kaas:
er komt alleen maar minder weidegang door get vast gelopen mestbeleid van de vorige regering en het wolven beleid

Hier gaat dit jaar ook helemaal niets naar buiten om de wolven, liep er hier gistermiddag nog 1 achter in het land..😓
de jonge
@hans-hans daarvoor was hij ook bezig met van der plas over voedselzekerheid, was met mestbeleid.ik weet niet hoe ik dat kan plaatsen,maar die eerste zin waar hij mee begon vlogen mij de haren van overeind ook de heer flach van sgp begon er over.
de jonge
@de jonge voedselzekerheid als legitimatie voor mestproductie krijgt hij zijn mond uit...
de jonge
@de jonge in nederland ontstaat nooit voedseltekort want dat kopen we gewoon in.. aldus holman..
Braboboer
Als er vraag naar is wordt er wel voor betaald. Hoe moeilijk wil je het maken, waar bemoeit die Holman zich mee.
bio boer
@Braboboer je weet nog wel hoe het convenant is ontstaan er waren voornemen om weidegang te verplichten weet je nog
bio boer
@bio boer dus eigenlijk betaald een niet weider er voor om niet te hoeven weiden

Met voorwaarde dat weidegang niet verder zou afnemen dan toen convenant is gesloten
bio boer
@bio boer maar holman moet niet zo zeuren over aantallen in convenant is afgesproken % bedrijven die aan weidegang doen
+7
Braboboer
Quote @bio boer:
@bio boer maar holman moet niet zo zeuren over aantallen in convenant is afgesproken % bedrijven die aan weidegang doen

Dat Groenlinks of Pvdd met zoiets zou komen zou nog kunnen. Dat uitgerekend Holman hiermee komt is schandalig.
bio boer
@Braboboer klopt vind ik ook
+11
Braboboer
@bio boer

Misschien moeten we eens stoppen met afspraken maken in convenanten over eisen waar niet voor betaald wordt.
bio boer
@Braboboer er is nog 1 in de maak convenant dierwaardige veehouderij 🙈
Braboboer
@bio boer

Ja, en in dat convenant is weidegang ook 1 van de onderdelen.
Maakt de motie van Holman nog overbodiger.
kaas
@Braboboer maar er is weinig vraag naar weide melk
Claas 1986
@kaas omdat het de standaard hier in de winkels is
+1
Jan-T
Quote Reactie van @Braboboer:
Als er vraag naar is wordt er wel voor betaald. Hoe moeilijk wil je het maken,

Voedsel prijzen verdubbelen, dus de melkprijs naar 1.10 per kg afgeleverde melk.
Dat is de enigste redding.
Het inteliquentie niveau in de 2e kamer is nu eenmaal te laag voor hun functie.
+8
Braboboer
Heeft Femke Wiersma niet al genoeg werk te verrichten?

Waar is Holman mee bezig?
+1
-Jan-
@Braboboer Die heeft Alzheimer volgens mij
+1
robbies
@Braboboer vliegen afvangen
sorry
Quote Reactie van @Braboboer:
Heeft Femke Wiersma niet al genoeg werk te verrichten?

krijgt hulp van tommie
vee-en-gewas.nl/artikel/…
+7
Melkboer16
Harm Holman is net als vele ex-boeren of degenen die uit de sector zelf komen. Dat zijn net als ex-rokers de ergsten tegenover hun vroeger maatjes.
Harm is gefrustreerd geraakt door de intensieve veehouders die in zijn provincie de grond opkochten waarvan hij dacht dat is allemaal voor mij.
+2
cornelissen
Quote Reactie van @Melkboer16:
Dat zijn net als ex-rokers de ergsten tegenover hun vroeger maatjes.

Dat van Holman weet ik niet , maar dat van rokers is gewoon een vooroordeel, wat in de merendeels van de gevallen niet klopt .
sorry
Monocultuur gras

sorry
Nou....dat worden er weer vele brieven van het cbs
marcsterreborn
@sorry Holman heeft echt een punt hier...
+1
J Andringa
@marcsterreborn en hoe gaan we om met monoculturen van aardappelen? tarwe, groenten?

is dat ook fout? voor de biodiversiteit vast beter als het wat door elkaar groeit.

agrarisch = monocultuur

En los daarvan.. de schets dat fryslan uit grotendeels maaiweides bestaat van 'monoculturen engelsraaigras'b bestrijd ik ook. Het is een zeer diverse provincie aan grondsoorten en landschappen.
ntd79
@marcsterreborn ik blijf van mening dat als je echt fatsoenlijk weiden wilt, al dan niet onbeperkt, en de koeien moeten een afstandje lopen, dan heeft gewoon de melkstal de voorkeur. Dan is mijn vraag aan holman of hij verwacht dat de volgende generatie boeren nog tussen 2 melkbeurten gaat leven.
+2
ntd79
@marcsterreborn Ik vind het overigens allemaal prima. Maar in de hele wereld is weidegang geen issue. Het wordt de hoogste tijd dat men zich in West Europa realiseert dat bepaalde wensen gewoon betaald moeten worden. Wacht nog maar een jaar of tien, dan moet ik nog zien of men zich hier het oneindige wensdenken nog kan opleggen aan voedselproducenten zonder dat daar een beste vergoeding tegenover staat.
+3
de jonge
@ntd79 ik zie de koeien van kees huizinga overigens ook nog niet buiten lopen, en dat is toch het land van de toekomst volgens de staat voor ook landbouwproducten
hans-hans
Ook weer een stikstof debat geweest

van 13 uur tot 15: 27
bio boer
@hans-hans waren weer heftige voorstellen kwa stikstof beleid 🙈 we bleven nog wel wat al je dat rondetafel gesprek hebt gezien
Kars
Waar bemoeit die Holman zich mee. Ik heb altijd volledige weidegang, maar afgelopen jaar ook deel weidegang. Wij zaten hier op ongeveer natste plek kwa regenval van Nederland.
Afgekeurde boer
+2
kaas
@Kars hij heeft nog nooit wat gedaan de arbeider moestaltijd het werk opknappen was altijd echt een vergaderboer en nu zal hij ons vertellen hoe het moet.
Kars
@kaas zoals bij de meesten vergader boeren.
+1
GJKlaassen
Als je flink mest moet afvoeren ga je opstallen. Gevolg van regelgeving.

Dat weet Holman wel.... Grinwis ook wel

Vandaag ook weer percelen gezien, niet het hoogste land alleen geschikt voor gras, waar alle afrastering is weggehaald.
+1
Claas 1986
@GJKlaassen hier weiden we flink minder uren dan wat wel mogelijk is omdat we anders de mest die afgevoerd moet worden gewoonweg niet hebben.
+1
Kars
@Claas 1986 dat wordt probleem voor heel weidend Nederland. De mest is er niet om af te voeren anders.
Claas 1986
@Kars dan zou hier toch een oplossing moeten komen, bijvoorbeeld graslandderogatie
marcsterreborn
@Claas 1986 graaslandderogatie..
+1
Claas 1986
@marcsterreborn gewoon alle grasland, hier spoelt de mest toch niet uit. scheelt veel plaatsingsruimte
edwin-b
@marcsterreborn Wanneer je grazen een factor vindt om derogatie te verlenen ben je rijp om politiek actief te worden.
+4
edwin-b
Holman speelt met vuur.
Hij noemt een maximum van 50% van de koeien die nog weidegang zou krijgen.
Alleen al het benoemen van het % koeien ipv het percentage bedrijven, wat vastgelegd is in het convenant weidegang, laat zien dat NSC bereid is heel ver te gaan om de emotionele wens van “koeien horen in de wei” door te drukken.
Er zijn afspraken gemaakt op basis van een percentage bedrijven.
Wil Holman de situatie creëren dat het oorspronkelijke percentage bedrijven verandert moet worden in het oorspronkelijk aantal koeien en dat tot nieuwe norm maken?

Pieter Omtzigt had grote plannen over een betere politiek
De praktijk laat zien dat zijn fractie een andere invulling geeft aan zijn idealen dan dat ik verwacht had.
Gezien de peilingen ben ik niet de enige die dat constateert. Misschien is het wel beter zo.
+3
edwin-b
@edwin-b Holman, ex voorzitter EDF beargumenteerd de ene keer dmv het KISS principe
Met weidegang maakt hij een afweging die ik niet kan plaatsen
Zijn antwoord “het onder druk zetten van zuivelnl” is heftig
Hoort “ onder druk zetten “ bij de cultuur van NSC?
Onder druk zetten met wat eigenlijk?
Weidegang gaat nooit wettelijk vastgelegd worden.
Dat maakt het eigenlijk een sneue motie.
+1
robbies
@edwin-b
Quote:
Hoort “ onder druk zetten “ bij de cultuur van NSC

Terechte vraag
BertK
@robbies Zou geen vraag mogen zijn in hun geval.
edwin-b
@BertK NSC is opgericht door Pieter Omtzigt.
Omtzigt heeft laten zien wat teveel druk met een mens kan doen. Nadat Ollongren met een paar A4tjes naar buiten was gestuurd werd het Pieter teveel:
nos.nl/l/2374063/
“Inmiddels heeft de vrouw van Kamerlid Omtzigt fel gereageerd op de uitgelekte notitie”

Hoe zit de familie Omtzigt erin nu fractielid Holman gewoon vertelt dat het een goed idee is om de zuivel onder grote druk te zetten?

Ik denk zelf dat dit geen vervolg gaat krijgen en Holman van NSC volop de gelegenheid gaat krijgen om de mooie zuivelsector te slopen.
+6
de hoef
@edwin-b een verbod op gefaalde boeren die de politiek in willen
daarmee zeg ik niet dat stoppen falen is , maar wel dat we niet op zulke eikels zitten te wachten als HOLMAN
+3
Hans van Bergen
De zuivelverwerking en de supermarkten houden zich niet aan het weideconvenant. Verlagen weidepremie terwijl het uurloon en de kosten van een wei paal verdubbelde
+1
Cowboy3
@Hans van Bergen En ze zijn ook vergeten mee te laten stijgen met de melkprijs.
Greetje
@Cowboy3 Dat vind ik ook een belangrijk issue, als percentage van de melkprijs is de premie niet zoveel meer, productiederving door slecht weer kost dan al snel meer dan de premie opbrengt. Dus hup de premie omhoog! Of eigenlijk nog beter, iets met de glb subsidies staffelen zodat je met 120/6 ook wat beurt
bio boer
@Greetje klopt als het gewoon 5% van de melkprijs was hadden we nu 3 cent weide premie gehad ipv 1,5 die ik nu krijg in mijn geval
+3
Cowboy3
@Greetje We weiden hier de melkkoeien al sinds 2002 niet meer.
Weide premie is te laag, bij 5 ct leek het ergens op, als men graag meer koeien buiten had, maar de grootste fout vanaf het begin is dat de toeslag niet uit de markt komt en dat alle melkveehouders het gelach moeten bekostigen.
bio boer
@Cowboy3 die kan nooit uit de markt komen daar voor is er teveel melkvolume dat aan weidegang doet vers schap wat nu bijna allemaal pp of ander duurzaam heidsprogramma draaien is de gehele weidemelk markt de rest is export of industrie daar heeft weide melk weinig meer waarde verwacht ik net als pp melk
Cowboy3
@bio boer "die kan nooit uit de markt komen "
Daar heb je ook nog gelijk in, omdat de markt er helemaal niet voor is en zeker niet voordat volume.
bio boer
@Cowboy3 dan blijft alleen wat nu duurzaamheid programma draaien en bio over waar het uit de markt komt weidegang en de rest is geen permie voor of de premie moet 1 cent zijn bij de boer en bij afzet 10 cent vergoed
Grünlandkuh
@bio boer hier in Duitsland lukt het toch ook door 1,5 cent uit de markt te halen, we krijgen zelfs ook al 25 cent toeslag per kg vlees bij de slachtkoeien
+1
Hans van Bergen
@Cowboy3 Quantum toeslag komt ook niet de markt maar wordt wel betaald. Je ondertekend een weideconvenant of niet.
+1
Cowboy3
@Hans van Bergen Dan had je weer naar Campina moeten gaan, dat is de enige die dat bijna niet kent, maar een transport voordeel van 0,5ct is er snel.
de hoef
Quote Reactie van @Cowboy3:
We weiden hier de melkkoeien al sinds 2002 niet meer

wij zijn drie jaar geleden verhuist omdat we dachten dat weiden de toekomst werdt fout gedacht dus
robbies
@de hoef terugverhuizen dan 😉
+1
kaas
@Hans van Bergen de toeslag die voor weidemelk moet geldende moet de consument betalen en dat wil de consument nieten daar door zal de weidemelk weer verdwijnen.is de consument bereid om bv 10 cent extra te betalen voor weidemelk dan zal er weidemelk blijven maar het moet wel kosten dekkend zijn en dat is het nu niet
Cowboy3
@kaas Heeft Tjeerdje toen nog ff geregeld dat de boertjes zelf gaan betalen waar eigenlijk geen markt voor is.
Hans van Bergen
@kaas Nee want dat staat niet in het weideconvenant
+8
Cowboy3
Holman is gewoon een smerige nest bevuiler die buiten het nest nog probeert nog wat stront na te gooien.
Grasbaal

edwin-b
@Grasbaal Wat vind jij hiervan?
Willem123
@edwin-b duidelijk taal toch , wat is het probleem dan
edwin-b
@Willem123 Ik stel een vraag
Ik zeg niet dat het geen duidelijke taal is
Ik zeg niet dat het een probleem is
Ik stel een vraag wat Grasbaal er van vindt
Hij plaatst deze bijdrage
Misschien wel met een reden
Dan ben ik benieuwd wat hij er van vindt en waarom hij dit plaatst.
Willem123
@edwin-b je bent ook hardleers, is het zoo moeilijkk
edwin-b
@Willem123 Ik stel jou geen vraag.
+1
Melkmeisje
@edwin-b waarom moet hij er iets van vinden?
+1
edwin-b
@Melkmeisje Ik heb het woord moet niet gebruikt
Waar hebben jij en Willem last van?
Is het stellen van een vraag al te ingewikkeld?
weurding
@edwin-b last van is niet perse slecht☝️
Galebreaker
@Holman: et tu Brute?
+3
KOC1981
Het lijkt wel een soort van rancune van Holman. Om dat NZO niet wil lappen voor een opkoopregeling, gooit hij nu alle bestaande weide-regelingen van NZO-leden in de prullenbak door te sturen op wetgeving omtrent weidegang
edwin-b
@KOC1981 dankjewel
Er komt dus geen opkoopregeling
KOC1981
@edwin-b uit antwoorden van de minister lijkt van wel, niet betaald vanuit NZO, maar vanuit de banken.
boerderij.nl/kamer-wil-snel-alternatief-als-opkoop…
bio boer
Zijn al meer landen met verplichte weidegang

nieuweoogst.nl/nieuws/2017/…

Quote:

Verplichte weidegang Scandinavische boeren

In Zweden, Finland en Noorwegen is het bij wet geregeld om koeien een bepaalde periode te weiden.
Verplichte+weidegang+Scandinavische+boeren
© Archief

'Voor de boeren in Zweden geldt de zwaarste regelgeving', aldus Agnes van den Pol-van Dasselaar, voorzitter van de Europese werkgroep Beweiding, lector Beweiding bij Aeres Hogeschool Dronten en onderzoeker bij Wageningen Livestock Research.

'Daar heeft de overheid vanuit welzijnswetgeving een verplichte weidegang ingesteld.'

Uitloop
Zweden is daarbij ingedeeld in drie zones. In het zuiden, waar het klimaat milder is en de meeste bedrijven liggen, dienen koeien jaarlijks vier maanden buiten te lopen. In het koude noorden gaat het om zes weken.

'Gezegd moet worden dat het voor de Zweedse bedrijven voldoende is om een uitloop te hebben. Het gaat de overheid erom dat de dieren buiten lopen. Ze hoeven dus niet de hele tijd te grazen', aldus Van den Pol.

Finland
Voor de boeren in Finland is de verplichte weidegang wat milder georganiseerd. Daar geldt alleen een verplichting voor veehouders met een ouderwetse aanbindstal. De koeien moeten dan minstens 60 dagen per jaar buiten lopen.

Er is geen minimum aantal uren beweiding per dag. Veehouders met een ligboxenstal kunnen hun koeien gewoon jaarrond opstallen.

Aanbindstal
'Noorwegen zit qua regelgeving tussen Zweden en Finland in. Heb je een aanbindstal, dan moeten je koeien minstens acht weken buiten in de wei kunnen lopen. Voor melkveehouders met ligboxenstallen is dat ook zo, maar dan zijn er uitzonderingen', weet ze.

'Als je een ligboxenstal van vóór 2014 hebt, maar je hebt geen huiskavel, dan is een uitloop naar buiten ook goed. Daar kunnen de meeste boeren dus prima aan voldoen.'

Denemarken
In Denemarken gelden geen restricties wat betreft weidegang. Opvallend is dat het aantal bedrijven dat aan weidegang doet drastisch is gedaald.

'In 2000 was Denemarken, net als Ierland en Nederland, binnen Europa één van de koplopers wat betreft weidegang. Op circa 85-90 procent van de Deense bedrijven liepen toen de koeien buiten. Maar dat is inmiddels gedaald naar 25 procent.'

Lage kostprijs
Volgens haar is Ierland hét land van de grazende koeien. 'Hier lopen vrijwel alle koeien buiten. De boeren sturen daar niet op melkproductie per koe, maar op melk uit gras omdat dit een lage kostprijs heeft. Weidegang in Ierland is veel goedkoper dan opstallen.'

Tot slot geeft Van den Pol aan dat er in Noord-Duitsland een convenant is om weidegang te stimuleren. 'Net als in Nederland dus.'

+1
Twentsch Land
@bio boer

Voorbeelden uit andere landen zijn vaak geen voorbeeld voor Nederland, we zijn een totaal ander land met kleinere of geen huiskavel, grondsoorten en zo zijn er nog wel tig dingen te noemen.

Weidegang is zeker een gewenst model maar mag voor een land als Nederland nooit een verplichting worden, wel mag en in zekere zin noodzakelijk daar een plus tegen over staan door meer melkgeld ( en dan niet 1 of 2 cent maar aanzienlijk meer ) en grasland derogatie.
bio boer
@Twentsch Land Nederland lijkt mij bij uitstek geschikt land voor weide gang bij 80% heeft of deed aan weide gang en anders een uitloop

Maar van mij hoeft die verplichting ook niet

Hier in de buurt is met ruilverkaveling ook tunnels onder de weg door gemaakt voor bedrijven maar zijn ook al weer buiten gebruik

Ik verwacht als voor meer dan 95% van bedrijven wel enige vorm van weidegang mogelijk moet zijn als moet met enige creativiteit met bruggen tunnels kan bij velen al stuk aan huis kavel gevoegd worden
bio boer
@bio boer hier inde buurt zuidwest Friesland weid lang geen 80% van de boeren terwijl de huiskavels allemaal ruim zijn hier
Opstallen vinden gewoon velen handiger en makkelijker managen met goede producties
Dat begrijp ik ergens ook wel
Eenmaal jaren niet geweid is beginnen ook niet meer zo eenvoudig ook om koeien het niet kennen
bio boer
@bio boer misschien moet overheid weide tunnels maar gaan subsidiëren voor 80% goed koop zijn ze niet en rijkswaterstaat en gemeenten verplicht voor volledige medewerking voor realisatie van weide tunnel onder de weg door daar wil het ook op haken
bio boer
@bio boer wil ook wel zo koe tunnel mijn stal staat aan de weg kan ik dichter bij de stal weiden kosten plaatje laat het niet toe

-2sr9T6tFSf2CUb
+1
robbies
Quote Reactie van @bio boer:
hier inde buurt zuidwest Friesland weid lang geen 80% van de boeren terwijl de huiskavels allemaal ruim zijn hier

Beginnen we daar met verplichten
edwin-b
@robbies Fryslân Boppe!
Hans van Bergen
@bio boer klopt dus niet wat jij zegt. Alleen in sommige scandinavische landen is het voor grupstal boeren verplicht een paar weken onbekend uren
+1
bio boer
@Hans van Bergen dat klopt het artikel niet ?
Of moest ik zeggen verplicht tot toegang naar buiten ipv weiden
jan 10
Ze kunnen wel wild bruggen over een snelweg leggen,dan moet koeien brug ook kunnen.
alamy.com/cows-crossing-motorway-bridge-for-milkin…

« Terug naar discussielijst

Deel ook jouw kennis en inzicht

Hebben de thema's landbouw , weidegang , klimaat en voedsel geen geheimen voor jou? Dan kunnen we jouw kennis en inzicht goed gebruiken! Of je nu actief bijdraagt door foto's, video's, topics of reacties te plaatsen, of je zorgt er middels de stemknoppen voor dat de beste reactie naar boven borrelt.. Jouw kennis en inzicht m.b.t. de melkveehouderij kunnen deze site nét dat beetje beter maken. Maak ook een (gratis) account aan!

REACTIES
97
DEELNEMERS
33
WEERGAVES
5.098