Mestspecialist Jan Roefs: ‘Verwerking rundveemest kansrijk’
De rundveehouderij is, als het gaat om mest, niet gericht op de markt en Roefs ziet weinig bereidheid in de sector om op lange termijn samen te werken. ‘Als de insteek voor veehouders blijft: waar kan ik mijn mest nu zo goedkoop mogelijk kwijt, ontstaan er nooit goede ketens om de mest tot waarde te brengen’, denkt de NCM-directeur. Hij roept veehouders en hun organisaties op om zelf initiatief te nemen en hun lot niet over te laten aan mesthandelaren. ‘Die denken veelal op de korte termijn en vanuit eigenbelang.’
Pluimveehouders krijgen geld voor mest
De NCM-directeur maakt in het interview een vergelijking met de pluimveehouderij. ‘Pluimveehouders ontvangen meestal geld voor hun mest, omdat de sector marktgericht organische meststoffen afzet in gebieden waar mest schaars is’, legt hij uit. Verwerking van rundveedrijfmest is duurder, maar ook deze mest is volgens Roefs zeker waardevol, bijvoorbeeld vanwege de vraag naar groen gas die kan worden ingevuld met de winning van methaan uit mest. ‘Voor de organische fractie in mest zijn er buiten Nederland grote markten. En mineralenconcentraten of gestripte ammoniak uit dierlijke mest kunnen straks lokaal worden gebruikt als renure met een veel lagere CO2-footprint dan kunstmest’, legt hij uit.
Dit zegt Jan Roefs, directeur van het Nederlands Centrum voor Mestverwaarding (NCM), aan de vooravond van een spannend mestjaar in een interview in Veeteelt en VeeteeltVlees.
Bron
Deel dit topic
Deel ook jouw kennis en inzicht
Hebben de thema's ammoniak , methaan , veehouders , mestverwerking , meststoffen , grondstof , pluimveehouderij , goedkoop , nederland en rundveedrijfmest geen geheimen voor jou? Dan kunnen we jouw kennis en inzicht goed gebruiken! Of je nu actief bijdraagt door foto's, video's, topics of reacties te plaatsen, of je zorgt er middels de stemknoppen voor dat de beste reactie naar boven borrelt.. Jouw kennis en inzicht m.b.t. de melkveehouderij kunnen deze site nét dat beetje beter maken. Maak ook een (gratis) account aan!
Reacties