Illustratie van: fendt 512

Melkveesector komt zelf met oplossing voor mestcrisis, maar wie gaat het betalen? 'Morele plicht van industrie'

Boeren, zuivelbedrijven en banken werken aan een eigen plan om de mestcrisis op te lossen. De kern van hun idee: het aantal koeien tijdelijk met 100.000 tot 150.000 verminderen om ervoor te zorgen dat de hoeveelheid mest drastisch vermindert.

Het plan is dat melkveehouders vrijwillig tussen 10 en 20 procent van hun koeien afstoten voor een periode van 3 jaar. Ook doen de boeren afstand van de bijbehorende fosfaatrechten, waarin is vastgesteld hoeveel fosfaat - dat in mest zit - ze mogen uitstoten.

Deel dit topic

Reacties

+2
Twentsch Land
Tijdelijk !

3 jaar

Kan ook nog slompboer 2 verhaal worden.

Maar goed, ook de overheid wordt geholpen met deze maatregel, dus ook even flink de portemonnee open zetten.
+1
jan 10
Als de melkfabriek moet dokken ,weten we de uitkomst al.
+5
GJKlaassen
En je P-rechten inleveren....

Als Holman en meeloper Van Campen enthousiast zijn... pas dan maar op!
+7
bio boer
Als ze maar niet het probleem van ander mijn probleem maken 😅
kof
Kan het nog erger dan een routekaart van de Dierenbescherming?
Jazeker kan dat, jullie gaan flink betalen aan de cowboys met een enorm mestoverschot!!

“De zuivelindustrie vergoedt dit, volgens het plan in samenwerking met de overheid. ”
+3
Noorderling
Fosfaatdestructieplan 2.0
Sommige mensen zijn hard leers.

Voor hoeveel cent ga je bij ruim 50cent minder melken?
Ze rekenen met een cent. Geef ik die cent liever aan een akkerbouwer met de mest er bij.
+1
Braboboer
@Noorderling

Als je de mest niet kwijt raakt kan het een optie zijn.
+2
Noorderling
@Braboboer
En dat moet dan iemand die de mest wel kwijt raakt betalen?
Is toch gewoon een ondernemerskeuze om ergens te boeren, iets wel of niet te doen en je aan te passen of niet?

Dan past mij 2cent grondprijscompensatie wel omdat de grond hier zo duur is en extensiveren in de papieren loopt.
Braboboer
@Noorderling

Eens, bedoelde meer dat het als individu een optie kan zijn om deel te nemen.

Dat het collectief het op moet hoesten is natuurlijk waardeloos.
pieta
@Noorderling Is 2 cent dan wel genoeg? 😁
+1
Noorderling
@pieta
Dacht voor deze keer maar eens solidair te zijn.
kof
@Noorderling Nooit meer een reductieplan!!!
Die uitspraak vergeet ik nooit.

Stelling:
“De sector neemt 100% verantwoordelijkheid voor het falen van overheidsbeleid “

Het artikel is al gewijzigd
Eerst stond er dat de overheid ivm staatssteun niets financieel bij mag dragen. Dat geedt natuurlijk onrust onder kritische boeren.
De huidige tekst is vriendelijker maar geeft dezelfde uitkomst.
Of was de overheid in de eerste versie aan het jokken?
+2
Noorderling
@kof
de sector, daarmee voel je je nog aangesproken na 2015.
De sector bestaat niet meer. Wanneer stoppen "we" eens met de zielige melkveehouder spelen?
kof
kof
@Noorderling Het is duidelijk hoever de sector wil gaan om de argumenten van en vragen over een routekaart op te ruimen.
+1
Noorderling
@kof
als alles geoorloofd is, is die routekaart ook wel een oplossing voor het mestprobleem.
boer stuk en de veestapel die zich op allerlei manieren naar haar ondergang helpt.
Spuit11
@kof Nooit duurt maar 3 dagen zei mijn pa altijd.
+1
kof
@Spuit11 Het is geen reductieplan
Het is een boeropruimplan
Geschreven omdat er een generieke korting dreigt
Als er iets dreigt neemt de sector graag alle verantwoordelijkheden
frank post
Bij generieke korting komt de “rekening” direct bij de individuele bedrijven te liggen. In dit plan komt (op de korte termijn) een deel van de rekening niet bij het primaire bedrijf te liggen.
De weerstand die ik er tegen heb is het tijdelijke karakter. Ervaring uit verleden zijn dat korting als nog komt ook al neem je als sector maatregelen, zeker omdat deze maatregelen tijdelijk zijn.
+2
HansBa
@frank post primair of secundair , zie het verschil niet. Coöperaties zijn toch ook van de boer.
Zelf kan ik de mest goed plaatsen, is het dan fair om hier aan mee te betalen?
Dacht het niet.
frank post
@HansBa mee eens, maar consequentie kan dan zijn dat jij (en ik) mest kunnen plaatsen maar gekort worden op fosfaatrechten
Noorderling
@frank post
en over 3 jaar als deze maatregel ten einde loopt is alles wel opgelost?
Of komt dan de boomerang terug?
+1
HansBa
@Noorderling dan hebben we grasland derogatie....hoop ik!
+2
Noorderling
Quote Reactie van @HansBa:
hoop

uitgestelde teleurstelling, en zo blijven we bezig sinds 2015 en wordt alles in het kader van angst, doemscenario's en hoop verkocht en blijkbaar geslikt.
kof
@Noorderling Wil je bijdragen aan verandering?
bio boer
@Noorderling lijkt op belasting uitstellen
Kars
Tijdelijk, daar geloof ik niks van.
+1
demelkboer
@Kars sectoraal is het niet tijdelijk. Er worden p rechten in genomen en doorgehaald. Die komen niet weer terug. Een individuele boer kan later wel weer rechten bijkopen maar de pot wordt niet meer groter. Gevolg permanent minder koeien
frank post
@demelkboer dat had ik er niet uit opgemaakt maar klinkt logisch
cornelissen
Een schoftig plan . Melkveehouders met onomkeerbare investeringen op de peildatum voor de fosfaatrechten werden geadviseerd ( en moesten ook financieel noodgedwongen) grond verkopen om die fosfaatrechten te kopen. Als je nu de mestafzet niet goed geregeld hebt ,dan hou je maar wat minder koeien of verkoop eventueel wat rechten. Het was ook een schoftig idee om melkveehouders met onomkeerbare investeringen op de peildatum voor fosfaatrechten te adviseren om grond te verkopen en rechten te kopen. maar heb zeker niet de belangenorganisaties gehoord voor een oplossing voor degene ,die gewoon ook bij de uitbreiding de mestafzet goed geregeld hadden.
Overigens wil ik ook nog even melden ,maar dat kan ik niet geheel hard maken, dat de derogatie mede verspeeld is door onze belangenorganisaties . Halve wege de termijn van C.Schouten zijn ze er uit gegooid op het ministerie ,omdat ze geen antwoord hadden op de onomkeerbare gevallen , veroorzaakt door onze "fosfaatmanager" K.Romijn . en toen hebben de ambtenaren het beleid overgenomen en die hadden kennelijk geen boodschap aan de derogatie.
Zie ook ,de woo stukken. C. Schouten was erg verbolgen , omdat de belangenorganisaties geen antwoord hadden op de "knel"gevallen . ( behalve een half miljard overheidsgeld, want het was de "schuld "van de overheid)
kof
@cornelissen Heb je de mail gezien waarin Carola Schouten de werkwijze van het bestuur van zuivelnl niet te pruimen vindt?
+1
cornelissen
@kof Ik niet ,heb alleen de woo stukken gezien hier op internet ,die volgens mij JC Vogelaar heeft opgevraagd . Daarin staat volgens mij letterlijk ,dat de minister verbolgen was ,dat de belangenorganisaties geen oplossing hadden voor de fosfaat "knel'gevallen. Was geen draagvlak voor . Hoor het H. Wiegersma nog zeggen op de ALV van de NMV. Schuld van de overheid ,die moet dat oplossen. We hebben het gezien en ik een 350000 a 400000 euro lichter ,afhankelijk of je lease wel of niet meerekent. ( Voor een 40 koeien met wat jongvee)
pieta
Quote Reactie van @cornelissen:
. C. Schouten was erg verbolgen toen belangenbehartigers haar de waarheid vertelden

Je was een stukje zin vergeten. 😁
cornelissen
Quote Reactie van @pieta:
Je was een stukje zin vergeten.

Ze hebben haar verteld ,dat er geen draagvlak voor was en dat ze het financieel moest oplossen.
Waarschijnlijk -en dat kan ik niet hard maken- heeft ze in de ministerraad op haar kop gehad ,toen ze extra geld vroeg. En daarna zijn de belangenbehartigers er uit gegooid en heeft ze zich door ambtenaren laten adviseren. Die dus gezorgd hebben,dat (moedwillig) de derogatie is verspeeld.
Knappe belangenbehartiging !!
+2
pieta
@cornelissen Mooi hoe jij alles weet te koppelen aan de peildatum en jouw eigen knelgeval. Ik geloof er geen snars van.
cornelissen
@pieta Mooi,dan regel jij maar even een nieuwe derogatie, misschien samen met hans van bergen ,want die weet de weg in Brussel naar eigen zeggen.
pieta
@cornelissen Een nieuwe derogatie? Jij bent toch grondgebonden. Heb je toch geen derogatie nodig? 😁 Ik heb niet de illusie dat ik die ff regel. Die wilden ze hier, van overheidswege, gewoon kwijt.
+1
JohnDeere7serie
Huh gaan ze de overheid nou (weer!!!) helpen met het in lijn brengen van het aantal fosfaatrechten met het vastgestelde plafond?
Ze zijn toch niet helemaal gek geworden mag ik hopen?!?!?
overstekend wild
@JohnDeere7serie van een excuus voorzien, straks weer een nieuw bestuur en wir haben es nicht gewusst
Noorderling
Quote Reactie van @overstekend wild:
straks weer een nieuw bestuur en wir haben es nicht gewusst

wie melken er nog in 2040 van de huidige bestuursleden?
Uitstel van pijn en na mij de zonvloed?
hans-hans
@Noorderling wat zou jij doen als je zelf een bestuurder was ?
Geen brokken maken is al een hele klus (laten we daar wel eerlijk over zijn)
Ik denk dat jij het type bent van laat het maar zoveel mogelijk aan de markt over en de sterkste overleven het
Het blijft een dilemma
+1
Noorderling
Quote Reactie van @hans-hans:
Het blijft een dilemma

Iedereen loopt risico en neemt risico's, de mate waarin zijn wijzelf bij als ondernemer. In nederland kun je niet meer struikelen, overal liggen rubberen tegels. Opzich prima, maar dat brengt wel zoveel lasten met zich mee dat je je af kunt vragen of het geoorloofd is een dergelijk iets in de lucht te houden.

Omdat velen denken dat alles maar kan, is er eigenlijk geen weg meer terug.
Er wordt al auw geroepen voordat het pijn doet, dan grijpt een minister en sector, al dan niet in overleg en met of voorelkaar in met fosfaatrechten, gve, derogatievergoeding, fosfaatdestructieplan, nu dit weer.
De mens lijdt het meest door het lijden dat hij vreest

Hoe harder de pijn aankomt hoe sneller er een (structurele) oplossing zal zijn.
Als we vanaf 2015 geen derogatie hadden gehad, was de puinhoop nu een stuk kleiner geweest en wisten we niet beter.
Grondprijs was de helft inclusief de rente, moet je kijken wat we aan geld door het putje gespoeld hebben en nu kan er door de hoge vaste en variabele lasten alsnog geen oplossing gekocht worden, dat geld zit allemaal in mestafzet, fosfaatrechten, aankoop voer. Grondprijs en agrarisch rendement zijn nog verder uit elkaar gekomen en verlicht daarmee op geen enkele manier de pijn.

Onder een redelijk hard kader kun je alsnog wel voor de echte uitzonderingen een knelgevallenregeling hangen. Nu is iedereen op zijn manier knelgeval en komen we ook niet verder.
Bennie Stevelink
@Noorderling
Quote:
Als we vanaf 2015 geen derogatie hadden gehad, was de puinhoop nu een stuk kleiner geweest

Als we in 2017 de derogatie niet hadden gered had @cornelissen zijn stal niet vol kunnen zetten. Uit eerdere berichten bleek dat hij alleen grondgebonden was met derogatie.
Noorderling
@Bennie Stevelink
Hij had het over tonnen fosfaat.
Kon hij dubbel areaal van kopen dan nu terwijl het tussen 2008 en 2015 ook al verdubbeld is, grasland was hier nagenoeg even duur als bouwland, omdat men dacht dat grond en mest de beperking zou worden. Door waarde aan lucht te geven zit daar nu weer tientallen duizenden euros per ha tussen, belast voor stoppers.

Wat is dan op termijn de winst voor wie verder wil en wil stoppen?
+1
cornelissen
Quote Reactie van @Bennie Stevelink:
Uit eerdere berichten bleek dat hij alleen grondgebonden was met derogatie.

Klopt, zit zo rond een stikstofproduktie van ongeveer 200kg /ha momenteel, dus heb derogatie nodig. Maar hiervoor heb ik wel ca 350.000 euro aan koopfosfaat uitgegeven en ca 50.000 euro aan lease.( en nog wat aan wat grasland tegen mij aan ,maar dat is financieel een erg moeilijke zaak. P.s. als je nog wat zoekt het is er nog steeds martengroothof.nl/projecten/…) Wat ik k nou moet doen weet ik niet , heb volgend jaar nog ca 400 kg fosfaat aan lease nodig, maar koop ik het ,dan heb ik over volgend jaar er niets aan of ik moet mest afvoeren ( of de beesten niet houden, maar dan heb je ook geen rechten nodig ) ,als er geen (grasland) derogatie meer komt.
Dus altijd wel derogatie aangevraagd en voor de stukjes percelen op enige afstand mest aangevoerd( boer-boer ),die het in de grond brachten en het kwam ook altijd niet geheel vol tot 250 kg/ ha .
Iedereen hier in de buurt is of wordt gedupeerd door het vervallen van de derogatie. Volgend jaar lukt het nog een beetje bij verschillende met hangen en wurgen ,maar de sprong van 200 naar afbouw 170kg in 2026 wordt een moeilijke ,zo niet onmogelijke zaak.
Wat een belangenbehartiging en voor een gebied ,dat echt niet bekend staat als probleemgebied, maar dat maakt men er wel van bij 170kg/ha N voor de melkveehouders.
cs-agrar
En waar beland uiteindelijk de rekening....
+1
hans-hans
Ik ben voor zo n plan , ik vind wel dat overheid best mee mag betalen
iedereen die nog niet door heeft dat ze minder koeien willen is ook wel een beetje naief
er zijn meerdere plannen natuurlijk om het te doen
een generieke korting een ............. vul maar 10 redenen in om dit te doen
ik denk dat van hogere hand minder vee in nl moet

en ik kan het natuurlijk ook fout hebben
Cowboy3
@hans-hans Prachtig plan een sector laten krimpen die al 40 jaar al op de bon is en in aantal is gekrompen voor een niet bestaand probleem
Doe er dan nog maar flink wat autokes bij die maken de natuur alleen maar beter.
ad.nl/auto/…
hans-hans
@Cowboy3als we allemaal als prikkebord schrijvers het moesten regelen dan is het zo opgelost en ik snap jou redenering ook en die is ook goed

Alleen de plafonds worden zomaar verlaagd

Hoe ga je zulke strijden winnen
Weer omhoog brengen?? En ik zou die krachten die minder vee willen niet onderschatten want ze zijn sterk

Misschien komt er een betere oplossing voor terug of is gewoon niks doen beter

Ik zeg alleen wat ik vindt
+9
ted9
De sector? In geen 100jr doen wij mee. Ons mestruimte met 20 procent inperken en bufferstroken aanleggen op eigendom van andere en dan ook nog minder melken bij een eindelijk goede prijs.
Nooit!
cornelissen
Verwijderd , was dubbel
pieta
Quote Reactie van @cornelissen:
voor een gebied ,dat echt niet bekend staat als probleemgebied

Ik zit in het schoonste gebied van NL meen ik. Rivierengebied.
+2
jan-cees
@pieta yep en daar loopt een procedure over bij @spithoven daar komt mogelijk komend voorjaar 2025 al een uitspraak over dat het rivierengebied beleid lrijgt opgelegd wat totaal onnodig is omdat alles daar al reeks van jaren voldoet aan normen grond en oppervlaktwater.
Deze procedure loopt sinds augustus 2023. LNV heeft er alles aan gedaan om besluitvorming maar uit te stellen en op te rekken en de procedure te traineren maar dat is inmiddels wel zo een beetje aan het eind
JDeelen
Het is of dit plan ,of 5% korting voor boeren die in 2024 meer fosfaat produceerden dan dat er plaatsingruimte is.Anticiperen kun je leren.Een enkeling kan nu nog dieren afvoeren zodat ze de korting in 2025 kunnen voorkomen.
De minister kan fosfaatrechten innemen van een sector die boven haar plafond zit. En dat lijkt voor melkvee onvermijdelijk.Als er vanuit de sector geen plan komt heeft de minister niet veel keus.
+4
jan-cees
@JDeelen omjuist. De minister heeft diverse mogelijkheden.
Om te beginnen de rapportage aan Brussel beter inrichten en one out all out (N&P)aanpassen in one in all in zoals andere landen ook doen bij beoordelen kwaliteit oppervlaktewater .
Daarnaast kan ze nieuw nitraat actieplan naar brussel sturen waarin extra maatregelen in zitten voor akker/tuinbouw op zand want daar zit het lek naar grond en oppervlakte water.

Daarnaast kunnen ze kwel en inlaatwater nutrienten niet meer op de boer zn jasje spelden maar daar waar het vandaan komt.
Dan daalt het aandeel nutrienten in oppervlakte water vanuit landbouw van 44% naar 14%.

Dus klets niet dat ze niets kunnen .
Kwestie van willen
Vandaar dat wij als SSC zeggen zet team A ambtenaren op ijs en ga werken met team B die in hart en hoofd wel ruimte hebben voor ander beleid en niet zoals team A al dertig jaar in het karrenspoor lopen.
+1
JohnDeere7serie
@JDeelen Overheid gaat nooit zo snel en alles beter dan 3 jaar diefstal van melkgeld. Daarnaast, derogatieverlies betekent een 60 miljoen kg N verlies aan plaatsingsruimte! Hoeveel koeien is dat? Iemand binnen ZuivelNL dit al is berekend? Dan gaat 100.000 of zelfs 200.000 slachten ons nog niet redden!! Dan is het volgend jaar, ow sorry verkeerd berekend, de heffing wordt verdubbeld en verlengd, we zijn nu toch al bezig...
kof
@JohnDeere7serie ongeveer 600000 koeien
kof
@kof klopt niet
Kilo’s delen door tabel 6 met correctie
+2
melkertje
Dit probleem lost zich vanzelf op, de taart delen in het korten ben ik onderhand beu.
iedereen is verantwoordelijk voor zijn eigen aandeel,
Jan-T
Als de melkprijs dan 80 cent of meer word dan is het niet erg.
blijft het een slechte melkprijs dan zullen er velen een nieuwe rekenmachine moeten kopen die geen korting geeft op het te verkopen product.

« Terug naar discussielijst

Deel ook jouw kennis en inzicht

Hebben de thema's mest , koeien , fosfaat , melkveehouders , fosfaatrechten en boeren geen geheimen voor jou? Dan kunnen we jouw kennis en inzicht goed gebruiken! Of je nu actief bijdraagt door foto's, video's, topics of reacties te plaatsen, of je zorgt er middels de stemknoppen voor dat de beste reactie naar boven borrelt.. Jouw kennis en inzicht m.b.t. de melkveehouderij kunnen deze site nét dat beetje beter maken. Maak ook een (gratis) account aan!

REACTIES
60
DEELNEMERS
25
WEERGAVES
3.656