Op het land liep de stier. En als op het land de stier loopt, is het voor ons verboden terrein. Geregeld loop ik een rondje over het land met de hond. Maar nu gaat dat even niet. Door deze waarschuwingen blijf ik uit de wei. Maar een zus die wel is opgegroeid is op de boerderij maar er niet dagelijks meer komt, loopt een groter risico. Ze zijn namelijk niet bewust van de gevaren op de boerderij. Ook al is ze op de boerderij opgegroeid. Het gevaar zit gewoon niet meer in haar systeem.
Elk jaar zijn er per jaar gemiddeld 2 tot 3 dodelijke slachtoffers te betreuren als gevolg van ongevallen met stieren op het bedrijf. En meestal ook nog in de wei.
Stieren zijn onberekenbare dieren, dat hoef ik jullie allemaal niet te vertellen. Maar zo zie je, dat het even op het land lopen, grote risicoâs met zich meeneemt. Bezoekers buiten het bedrijf zijn zich niet bewust van de gevaren.
Ik kom oorspronkelijk niet van de boerderij, ik kwam er als kind graag. Rondom mijn dorp waren er zat boeren en ze vonden het meestal wel gezellig dat ik als nieuwsgierig kind langskwam. Tot ik weer weg moest want soms vroeg de oren van de boer zijn kop af. De ene keer was ie meer in de stemming om antwoord te geven dan de andere keer. Ik had de vrijheid om overal te lopen waar ik mocht, maarâŠâNergens an komme!â
Soms mocht ik helpen in de stal en stond ik het voer van de koeien aan te vegen, dat was toen een beste klus. Ik weet me nog te herinneren dat ik in de stallen liep en in een hok stond de stier. Ik heb als kind zelfs aan zijn neusring lopen trekken. Geen idee hoe groot het gevaar is geweest bij de stier of in welke staat ie was. Ik dacht ook verder niet over na. Maar het viel in ieder geval niet onder het kopje: âNergens an kommeâ.
Als ik klaar was, kreeg ik met âkoppies toidâ verse karnemelk met kleine stukjes roomboter erin en erbij een stroopwafel. En daarna moest ik naar huis.
Ik kom niet dagelijks in de stal en werk niet dagelijks op de boerderij. Mijn werk is het in kaart brengen van risicoâs en ben daarbij toch wel bewust van de stier. Ook op het land, zorg ik altijd even of ik m zie en wat ie aan het doen is.
Sta je er zelf nog wel eens bij stil of je evengoed tijdens je werk, je alertheid op de stier houdt? Hoe gaan jullie om met de veiligheid met de stier? Hebben jullie bordjes hangen, zijn er afspraken gemaakt binnen het bedrijf en hoe gaat dat dan met spontane bezoekjes op jullie bedrijf? Staat de stier vast of hebben jullie ervoor gekozen helemaal geen stier meer op het bedrijf te houden?
Als veiligheidskundige stel ik deze vragen, niet alleen over de stier, maar ook over diverse onderwerpen waar jullie dagelijks mee werken. Een Risico-Inventarisatie en Evaluatie klinkt allemaal zwaar op de hand, maar dat hoeft niet. Zie vooral de voordelen in als je risicoâs in kaart zijn gebracht en dat je bewust maatregelen kan treffen. De maatregelen zijn vooral wat voor jou werkt. Stap voor stap.

efarm.nl/aanbod/details.php/…
Reacties
Bron: l1nieuws.nl/nieuws/2727495/…
Koeien in Limburg liepen over een man heen, met fatale afloop. Moeten weilanden met runderen wel toegankelijk zijn voor mens met hond?
Sommige dieren blijken weer eens gelijker dan andere. Vervang in de berichten over het tragische ongeval het woord âlimousinâ door âwolfâ en de volslagen willekeur in de ophef en verontwaardiging komt vanzelf bovendrijven. Wanneer de beschermde wolf een kind omverloopt (en niet gebeten heeft, zoals de hardnekkige mythe wil), schreeuwt de volkshysterie om de kogel, liefst voor alle wolven. Nu niet-beschermde koeien een mens hebben gedood, valt in de oorverdovende stilte geen knal te horen â misschien omdat elke limousinkoe in Nederland toch al ten dode is opgeschreven.
Wat het tragische voorval in Limburg vooral illustreert, is hoezeer de mens van de natuur is afgedreven. Voor zowel terreinbeheerders als burgers geldt dat de meesten in de koe geen spoortje natuur meer kunnen zien, met karakter, instinct, drift en wil. De wolf is het vleesgeworden enge monster; de limousin is geen dier, maar een vleesproduct op pootjes. Tijd voor een publiekscampagne: je bent een rund als je met natuurwerk stunt.
Meer: volkskrant.nl/wetenschap/…